Stále oblíbenější Xindl X

Na internetu se objevil další videoklip k písni od Xindla X, který provází film Vy nám taky, šéfe!. Ačkoliv film příliš ovací nesklidil, song se očividně líbí. Jeho interpret je mezi posluchači stále oblíbenější a není pochyb, že to není zdaleka konec. Jestliže svou tvorbu Ondřej Ládek, jak zní Xindlovo skutečné jméno, povede cestou, jíž se vydal, jsem si jistá, že jeho příznivců bude nadále přibývat, neboť texty mají hodně co do sebe.

xindl_x

Životopis v kostce

Xindl X (vlastním jménem Ondřej Ládek - * 16. srpna 1979, Praha) je pražský rapper s kytarou, který se pokouší nalézt nový přístup k českému písničkářství. Tvoří auto-protest-songy, ve kterých kombinuje hip hopové frázování s folkem, jazzem a blues. Těžištěm písní však zůstávají texty, ve kterých má stejnou váhu pokus o osobní výpověď, jako smysl pro ironii. Navíc je také scénárista.

V roce 2007 zvítězil s písní Mamut v soutěži Česko hledá písničku. V roce 2008 získal ocenění Autorská Porta za píseň Dysgrafik, na festivalu Zahrada zvítězil v písničkářské kategorii a v soutěži Inkubátor pořádané serverem iLegalne.cz zvítězil s písní Styky v kategorii pop. Jeho píseň Anděl byla v roce 2008 nejhranější písní na serveru Bandzone.cz.

2. září 2008 vydal debutové album Návod ke čtení manuálu, za které získal nominaci na cenu České hudební akademie Anděl v kategorii folk a country.

Na koncertech vystupuje sám s kytarou nebo s doprovodnou kapelou ve složení David Landštof – bicí, Filip Markes – saxofon, Jan Cidlinský – baskytara, Dalibor Cidlinský jr. - klávesy, banjo, kytara

Pod svým skutečným jménem Ondřej Ládek působí také jako filmový a televizní scenárista. Je autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem). Jedná se také o spoluautora námětu seriálu Comeback a spoluautora scénářů k jeho prvním patnácti dílům.

xindl_x_4

Ukázky songů, klipů

Anděl

- song, kterým se dostal do širšího povědomí, album Návod ke čtení manuálu (s klipem)

Relativní blues

- album Návod ke čtení manuálu (bez klipu)

Čert nás vem

ženský zpěv: Jana Infeldová, album Návod ke čtení manuálu (bez klipu)

Mimo mísu

- song z připravovaného alba a také k filmu Vy nám taky, šéfe! (s klipem)

Hollywood

- song z připravovaného alba (bez klipu)

Morální sex

- - song z připravovaného alba (bez klipu)

Zajímavé odkazy

Rozhovor s Ondřejem Ládkem si můžete přečíst >>zde<<. Pochází z října roku 2008, tedy krátce po vydání debutového alba.

Samozřejmě neopomenu oficiální stránky Xindla X, které jsou součástí Bandzone.cz, kde má interpret svůj profil. Kromě aktualit tu najdete  informace o kapele, koncertech, několik fotek a navíc si zde můžete také poslechnout skladby z chystaného alba. Pro vstup klikněte >>sem<<.

xindl_x_2

(zdroje informací a obrázků: http://bandzone.cz/xindlx, http://www.wikipedia.org/)

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
 

Leave a Reply

Comments are closed.