Poslední lázeňské dny

Neúprosně se blíží den, kdy to bude přesně rok, co jsem odjela do Františkových Lázní. Je tedy nejvyšší čas za nimi udělat závěrečnou tečku :-) .

František, ke kterému vedly kroky většiny žen (moje ale ne :-P)
František, ke kterému vedly kroky většiny žen, které si přály do roka chovat

Poslední dny jsme se v lázních příliš nezdržovali a jezdili za kulturou - ať už tradiční, kterou tvoří hrady a muzea, nebo netradiční, jakými jsou přírodní rezervace. Ačkoliv se ke konci mého pobytu počasí zhoršilo, měli jsme přeci jen štěstí, že nikdy nepršelo a i to slunko tu a tam vysvitlo .

1. Motýlí dům

4. srpna loňského roku jsme plně obsadili auto, aby se mohlo jet do nedalekých Žírovic, kde se nachází Motýlí dům plný barevné exotické krásy. Nabídnu vám celkem pět fotografií, které jsem vybrala ze svého alba :-)

Motýlí dům
Motýlí dům

Nejprve musíte jít do přízemí, kde je pokladna a neživá expozice. Můžete si zde také zakoupit upomínkové předměty (např. pohledy, záložky, přívěsky a jiné mnohem zajímavější dárky :-) ). Navíc se tu dozvíte, jak dlouho Motýlí dům funguje, jak dlouho se majitel chovu motýlů věnuje a mnoho zajímavých věcí. Pokud vás něco zajímá, můžete se pochopitelně zeptat :-) .

motýli, kteří zemřeli přirozenou smrtí, jsou našpendleni, aby poté byli přidáni do expozice
motýli, kteří zemřeli přirozenou smrtí, jsou našpendleni, aby poté byli přidáni do expozice
neživá expozice
neživá expozice

Až se nabažíte neživé výstavy a informací, čeká na vás expozice živá v tropickém skleníku, která je pochopitelně mnohem zajímavější.  Můžete zde fotit, ale bez blesku a také vaše pohyby by měly být pomalé, aby se motýli neplašili.

949

951

Myslím, že více snímků uvádět nemusím. Určitě si udělejte na tuto velmi zajímavou výstavu výlet, neprohloupíte. Navíc můžete návštěvu Motýlího domu spojit s návštěvou přírodní rezervace, k níž se dostanu v následném textu :-) . Více o Motýlím domě na oficiálních stránkách, na které se dostanete >>tudy<< .

2. SOOS - přírodní rezervace

Původně jsme chtěli jet z motýlí farmy zpět do centra Františkových Lázní, ale naštěstí padlo rozhodnutí, že když už výletujeme, proč toho nevyužít a nezajet do blízké přírodní rezervace? SOOS byla vyhlášena roku 1964, a přestože je poměrně rozlehlá, zpřístupněna je pouze část, kterou vede 1,2 km dlouhá stezka. Než se vydáte směrem k dřevěné lávce, určitě jděte nejdříve do obou muzeí, v nichž se nachází jedinečné expozice :-) .

je těžké vybrat z množství fotek tu pravou - tady je maketa mamuta ;-)
je těžké vybrat z množství fotek tu pravou - tady je maketa mamuta ;-)
protože si nejsem jistá, o jaké prehistorické zvíře jde, raději svou domněnku neuvádím
protože si nejsem jistá, o jaké prehistorické zvíře jde, raději svou domněnku neuvádím
995
rašeliniště

Císařský pramen
Císařský pramen
pohled na stezku
pohled na stezku
rybník s nějakou tou kachničkou :D
rybník s nějakou tou kachničkou :D

Fotky, ať už jsou jakkoliv povedené, nedokážou vystihnout skutečnou krásu, která se vám naskytne při návštěvě přírodní rezervace SOOS. Více informací, včetně důležité mapy, jak se k SOOSu dostat, naleznete na ofiko stránkách ;-) .

3. Chrám sv. Olgy

Bylo těžké ostatní přemluvit, abychom si udělali menší zacházku ke krásné stavbě, jakou je pravoslavný chrám svaté kyjevské kněžny Olgy, který je nejstarším v Čechách (postaven byl r. 1888). I kdyby se mi to ale nepovedlo, šla bych sama. Vybrala jsem jediný snímek, který zachycuje celkový pohled na chrám :-) .

pravoslavný chrám sv. Olgy
pravoslavný chrám sv. Olgy

4. Městské muzeum

Do útrob městského muzea jsem vstoupila úplně sama 5. srpna 2009. Všichni odmítli jít a tak o mnohé přišli. Ale hlavně mě to svým způsobem zklamalo . Co se dalo dělat, na samotu jsem zvyklá, tak jeden den navíc mě nezabil. Milým překvapením pro mě bylo, že mi bylo dovoleno fotografovat :-) . Podmínkou bylo, že fotky nesmím nikde vystavit, že si je musím uchovat jen pro domácí použití. Velmi ráda jsem pravidlo splnila, neboť snímky jsem pořídila opravdu hezké (ale nechci se tu chválit, není to můj styl). Proto uveřejním obrázek z ofiko webu muzea, kam vás ihned poté pozvu ;-) .

původní František, který byl nahrazen kopií (kopie je od originálu zcela odlišná, což mě překvapilo)
původní František, který byl nahrazen kopií (kopie je od originálu zcela odlišná, což mě překvapilo)

Muzeum opravdu stojí za návštěvu - působí zde příjemná atmosféra, dozvíte se něco o historii Františkových lázní, na stěnách jsou také několikanásobně zvětšené dobové snímky. Pokud máte rádi historii, nebo pokud máte jen cestu kolem, neváhejte - rozhodně neprohloupíte, když místní muzeum navštívíte :-) . Na oficiální stránky se dostanete >>tudy<< .

5. Hrad Loket

Hrad Loket je další okouzlující místo, které jsem měla možnost navštívit (6. srpna 2009). Ano, je od Františkových Lázní poměrně daleko, ale díky jedné spolulázeňkyni, která jela navštívit své příbuzné bydlící nedaleko Lokte, jsem se sem podívala. Jsem jí za to velmi vděčná :-) .

hrad Loket

hrad Loket

nádvoří

nádvoří

Na následujícím snímku můžete vidět Gottsteina, kterého najdete na hradním nádvoří. Váží se k němu tato slova:

“Ten, kdo se dotkne špičky vousů Gottsteina na loketském hradě, bude si přát dobrý úmysl a zanechá zde symbolický peníz, tomu se přání vyplní. Ale běda tomu, kdo se dotkne kyje v rukou za zády, či jenom na zlý úmysl pomyslí… Toho do roka stihne Gottsteinův hněv!”

Gottstein - vládce loketských skal, kamenů a podsvětí

Gottstein - vládce loketských skal, kamenů a podsvětí

Z celé prohlídky mě nejvíce zaujala expozice Útrpné právo. Už bez průvodce vstoupíte do temné chodby, z níž nahlížíte do kobek, kde jsou různými způsoby mučeni hříšníci. Některé postavy se pohybují a nechybí ani zvuková kulisa, která místu dodává na strašidelnosti.

lámání
lámání v kole
pálení, cejchování (jedna z pohyblivých kulis)

pálení, cejchování (jedna z pohyblivých kulis)

Věřte, že ukázek mučení je na Lokti mnohem více, toto jsou jen dvě malé ukázky, u nichž jsem si řekla, že by vás měli nalákat nejvíce :-) . Z Útrpného práva můžete sejít po schodech ještě níže, kde je vybudováno autentické vězení z let 1822 - 1948.

Hrad Loket nabízí jedinečnou podívanou, o kterou se nenechte v žádném případě připravit. Samotné internetové stránky mají velmi originální provedení, jak můžete sami vidět >>zde<<.

6. Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Na tomto státním zámku jsem se objevila v den odjezdu z lázní. Zavazadla už byla uložena v kufru auta, mnoho kilometrů mě dělilo od Františkových Lázní a také skvělé party, s kterou jsem se ten den viděla naposledy. Cestou domů jsme se s rodinou stavěli v Bečově, protože památky máme všichni moc rádi :-) .

Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou

Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou

Zpřístupněn je pouze zámek - hrad je v dezolátním stavu, ale opravy by již měly být v plánu. V Bečově se nachází jedinečná památka - Relikviář svatého Maura. Už kvůli němu si nenechte návštěvu tohoto zámku ujít. Vidět na vlastní oči něco tak parádního a úchvatného je zážitek na celý život. Klidně bych si to zopakovala - poslechnout si, jak dlouho trvalo zrestaurování, jak Česká republika o tuto drahocennost málem přišla a na závěr se kochat samotným Relikviářem. Jděte do toho!!! :-)

Relikviář svatého Maura

Relikviář svatého Maura

A jako pokaždé, i nyní vás zvu na oficiální stránky bečovského zámku :-) .

posezení v podzámčí

posezení v podzámčí

No a to je konec mého měsíčního pobytu ve Františkových Lázních. Stále na něj vzpomínám, jinak by to ani nešlo. Byl to měsíc, kdy jsem byla sama sebou, kde mě nikdo neodsoudil jen kvůli mému vzhledu, kde jsem se stala součástí super kolektivu, který jen tak znovu neuvidím :-( . Život jde dál, uvidím, kam mě zavane :-) . Přichází poslední pohlednice z letního lázeňského městečka, kde na vás čeká spoustu věcí k poznávání a mnoho příjemných procedur ;-)

11

P. S.: Rozhodla jsem se, že jednotlivé procedury popisovat nakonec nebudu. Důvodem je, že moje vysvětlování patří k chaotickým a pak - přišli byste o to těšení se na neznámo ;-) .

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
 

Leave a Reply

Comments are closed.