Ohlédnutí za květnem 2010 III.

Květen letošního roku přinesl mnoho změn a bohužel ne pouze pozitivních. Zaměřím se na tři události, které považuji v současnosti ve svém životě za podstatné, neboť mě svým způsobem ovlivnily. Již jsem se věnovala  hokejovému mistrovství, které se konalo v Německu, a tragicky zemřelému umělci - Petru Mukovi. Dnes celé ohlédnutí završím volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky…

mix2

3. VOLBY 2010

(28. a 29. 5. 2010)

Nemá smysl, abych zde rozebírala, kdo s kolika procenty hlasů zvítězil, mé ohlédnutí bude krátké a stručné. Ze všeho nejdříve uvedu základní údaje týkající se Poslanecké sněmovny, ačkoliv je dozajista všichni znáte :-)

PSP ČR

psp_cr_logo -je dolní komorou Parlamentu ČR

- 200 poslanců, kteří jsou voleni na 4leté funkční období poměrným zastoupením v tajném hlasování

- sídlo má na Malé Straně v Praze ve Sněmovní ulici

- volit může každý, kdo je způsobilý k právním úkonům, je občan ČR a dosáhl věku 18 let

- být zvolen do PS může být člověk splňující stejné podmínky jako výše, jen nestačí plnoletost, nýbrž je nutné dosáhnout 21 let

PSP ČR - Volby 2010

Výsledky voleb jsou nějaký ten pátek známy, finišuje také dohadování stran, které v tajném hlasování uspěly. Sestavila jsem jednoduchou a přehlednou tabulku, v níž jsou krásně vidět důležité informace…

schema

Ačkoliv volby vyhrála ČSSD, měla pramalou (nebo spíše žádnou) šanci na sestavení Vlády. Tehdejší předseda Jiří Paroubek si naivně myslel, že zvítězí drtivými 30%. Po těsném vítězství z čela strany odstoupil - ostatně tak jako mnoho jiných. Jmenuji například Cyrila Svobodu, jehož KDU-ČSL se poprvé v historii do Poslanecké sněmovny nedostala a vypadla ze hry. Svou účast ve Sněmovně také nezopakuje Strana zelených, která především díky Martinu Bursíkovi a Kateřině Jacques ztratila podporu voličů.

President Václav Klaus pověřil sestavením vlády Petra Nečase, nyní již předsedu ODS. Občanští demokraté se umístili na druhém místě a sestavují vládu společně se třetí TOP 09 a posledními Věcmi veřejnými. Čtvrtí Komunisté budou společně s ČSSD v opozici. V České republice tak vznikne středopravicová vláda, která plánuje několik reforem a změn (ať už razantních či naopak).

rozdeleni_mandatu_ps_2010

Můj pohled na Volby 2010

… je v celku pozitivní. Nepřála jsem si vítězství ČSSD, neboť mi bylo jasné, jakou paseku by Jiří Paroubek způsobil s neustále zvyšujícími se sociálními dávkami. Jenže stejně tak jsem si nepřála prosazení TOP 09 - tato odnož ODS vznikla jen proto, aby odchytila nespokojené voliče ODS, o čemž svědčí přítomnost Miroslava Kalouska a také mnoha dalších. Věci veřejné se zatím vybarvují. Byla jsem jejich příznivcem, ale od okamžiku, kdy se stal jejich předsedou Radek John, jsem se od nich odvrátila. Kéž by mě “Véčkaři” mile překvapili, žel tomu nevěřím.

Některé změny, na nichž se trojkoalice (ODS, TOP 09 a VV) dohodla, se mi příčí, najdou se však i takové, které beru jako přijatelné či s nimi dokonce souhlasím. Jedná se zejména o:

1.  zavedení školného - strop by měl být 20.000 Kč za akademický rok. Studenti sepisují petice, snaží se protestovat. Marně. Volili jste TOP 09? Volili! Tak si milí studentíci nestěžujte, měli jste si přečíst jejich program a nedat na řeči jiných. Teď si připravte peněženky, budete je potřebovat. Osobně s tímto postupem částečně souhlasím. Záleží, jak bude vypadat finální verze studentských půjček a také přístup jednotlivých škol (dle mého názoru by každá VŠ měla začít s minimálním školným a až bude mít odpovídající vybavení, může zvyšovat.)

2.  změna poplatků ve zdravotnictví - stále propírané poplatky, kterým se říká regulační, ačkoliv se nezdá, že by něco regulovaly. Trojkoalice se dohodla na ponechání poplatků za návštěvu lékaře a pohotovosti, chce zrušit poplatek za položku na receptu (nahrazeno 30 Kč za recept celý) a zvedne poplatek za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun českých s tím, že by cena měla odpovídat poskytovaným službám. No - v tom případě aby byl pobyt v některých nemocnicích zdarma… A můj názor? S třiceti kačkama u lékaře problém nemám. Co mi přijde jako zlodějina, je vybírání poplatku v lékárně (ať už za položku nebo za celý recept). Vždyť lidé doplácí už takhle na léky horentní sumy, lékárny z toho skvěle profitují - tak proč jejich majitelům cpát ještě 30 Kč? Co se  týče šedesáti korun v nemocničních zařízeních, byla jsem s nimi smířená. Ale zvýšení na rovnou stovku? Je mi líto, do nemocnice si jen tak lehnout nepůjdu - zvlášť ne do té naší, kde je péče otřesná, že vás tam nechají klidně zemřít. Až se zlepší péče o pacienta, neřeknu ani slovo a peníze jim předám s úsměvem na tváři…

3.  porodné - TOP 09 jej chtěla zrušit úplně, nakonec však ustoupila. Neradujte se předčasně, budoucí i současné matky na mateřské. Porodné bude vypláceno jen za první dítě a to pouze té rodině, která má příjem do 2,4 násobku životního minima (tedy tzv. “chudým rodičům”). Zdá se, že přivést na svět potomka a radovat se z jeho přítomnosti nebude jen tak a česká populace bude nejspíše dále oslabovat. Pré budou mít nejen přistěhovalci, ale především jedna nejmenovaná minorita, která má plná ústa diskriminace, přičemž ona diskriminuje nás. Ale to jsem odbočila od původního tématu… Zkrátka a dobře - opět špatně nastavený systém!

4.  přímá volba presidenta republiky - na tomto bodě se vzniklá trojkoalice dohodla bez sebemenších potíží a já jen doufám, že svému slibu dostojí a přímá volba českého presidenta bude uzákoněna.

hlasovaci_listky

Více informací o proběhlých volbách do PSP ČR v letošním roce naleznete >>zde<< , >>zde<< a také >>zde<< (např. o kroužkování, které se stalo pro Volby 2010 symbolickým).

nejbližší volby:

Do obecních zastupitelstev ve dnech 15. a 16. 10. 2010.

——————————————————————————–

Tímto zakončuji ohlédnutí za květnem 2010 :) . Pevně věřím, že se mi povedlo a každý si našel to své (byť jen troškou v moři písmenek) :) .

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články