Nepodceňujte línání svého psa

Nemyslím tím línání, které přichází dvakrát do roka - na jaře a na podzim -, to je pravidelný proces, jímž si procházeli už psí předkové. Na podzim mění hafáci svou srst, aby si pořídili teplejší kožich, na jaře zase naopak - aby se jej zbavili a nabrali lehký “oděv”.

pes

Záleží také na každém plemeni. Existují ty, jichž se vypadávání chlupů téměř netýká (taková plemena je přesto nutné vyčesávat jako každé jiné. Patří sem např. pudl.). Pak jsou rasy, které línají v již zmíněné pravidelnosti a po zbytek roku mají pokoj a v neposlední řadě najdeme spoustu plemen, které línání trápí celoročně. Je však otázkou, koho průběžná ztráta chlupů trápí více - psa nebo jeho pána? Odpověď se nabízí sama a myslím, že je zbytečné ji psát :-) .

Je důležité psa vyčesávat, i kdyby to mělo být jen jednou denně. Proč? Pravidelné přejíždění psa speciálně uzpůsobeným hřebenem (ve správném zverimexu vám poradí, pro jakou srst je jaký hřeben vhodný) zvířeti pomáhá zbavit se odumřelé a nevylínané srsti a pokud svého psa naučíte, že česání mu neublíží, bude si to pravděpodobně i užívat.

plys

Pokud budete mít podezření, že váš psí miláček nelíná tak, jak by měl, neberte to na lehkou váhu. Existuje mnoho faktorů, které srsti neprospívají. Ku příkladu pokud pes tráví mnoho času v bytě se stálou teplotou, může se stát, že bude línat permanentně a tedy bez ohledu na to, které plemeno máte. Objevuje se také termín patologické línání, jež se projevuje mnohonásobně vyšší intenzitou vypadávání chlupů (objevují se dokonce lysá místa).

Ráda bych uvedla případ, s nímž jsem se setkala v nedávné době a stále ho řeším. Jedná se o mého vlastního pesana, kterého mám až nezdravě ráda (přesto na něj dokážu, jak se patří, zařvat :-D ).

Andy

Andy je kříženec jak má být, protože i jeho vlastní rodiče jsou směsicí, nevím čeho. Projevily se u něj geny předešlých generací, takže je o něco větší než jeho rodiče a hyperaktivita z něj přímo čiší. Jeho srst mohu přirovnat k té, co mívají dalmatini - krátké i dlouhé jehličky se dostanou a zabodnou snad všude. Líná celoročně, přičemž na jaře a na podzim pořádně, zima a léto jsou odpočinkovějším obdobím. Proto mě uprostřed července vyděsilo, když mi hupsnul do klína a po jeho seskočení jsem měla celé tílko chlupaté. Nejdříve mě napadlo, že to bude vedry, která naši republiku sužovala, že se jeho tělo automaticky zbavuje srsti, aby si ulevilo. Jenže po opadnutí náporů horka se nic nezměnilo, Anďouš začínal vypadat vypelichaně. Když jsem mu chytila srst za krkem a zatáhla, nic necítil a mezi prsty mi zůstal nelichotivý počet chlupů. Návštěvu veterináře jsem nechtěla a samozřejmě také nemohla odkládat…

stetoskop

Od veta jsme odcházeli s doplňkovým krmivem, kdyby byla příčinou chybějící složka v granulích a také s vědomím, že důležitý bude výsledek testu na srst. Ten byl po 13 dnech. Verdikt zněl - plíseň - s největší pravděpodobností od koček, které nám v noci lezou na zahradu. Andík dostal první injekci z celkových tří (každých 10 dní) a také dvě dávky přípravku, který se rozmíchá v určitém množství vody. Směs se vmasíruje do srsti, ovšem nejdříve je nutné psa řádně vykoupat. Koupel, kterou Andy nemá rád, proběhla v pondělí, druhá ho čeká po čtyřech dnech. Už nyní je srst na pohled krásnější, vypelichanost zmizela a na dotek je snad jemnější než moje vlasy :-D .

Věřím, že Andyho léčba probíhá, jak má. Už nyní bych hrozně ráda poděkovala MVDr. Ladislavu Mladému, jehož přístup je skvělý a kterého mohu jedině doporučit . DÍKY ZA VŠECHNO!

i brzy po ránu vypadá spokojeně :D

Na závěr bych chtěla zdůraznit, že opravdu není radno podceňovat jakoukoliv fyziologickou či psychologickou změnu u psa. Jestliže budete chtít nejdříve koupit sami nějaké vitamíny, nedělejte to. Veterinář nejlépe pozná, v čem je problém a doporučí vhodný postup. Sama jsem uvažovala, že zajdu do chovatelských potřeb a udělala jsem jen dobře, že jsem si to rozmyslela.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
 

Leave a Reply

Comments are closed.