Edvin Marton - houslista tělem i duší

S houslemi jsem se setkala už u Vanessy Mae, ale až díky Edvinovi Martonovi jsem pochopila jejich skutečnou krásu. Nejde mi na rozum, jak je možné, že jsem si Edvinovu hudbu nesehnala okamžitě po zážitku z představení “Králů ledové arény”, neboť již tehdy jsem jí byla ohromena. Letos jsem svou chybu napravila a vlastně ji napravuji i nyní, kdy se mi do uší linou tóny hudby, která mě přivádí do neskutečné euforie (zvláště ty nejoblíbenější skladby) :-)

edvin-marton-15

Než přistoupím k několika málo ukázkám, ráda bych vás seznámila s krátkým shrnutím života Edvina Martona…

edvin-marton-141

Edvin Marton, vlastním jménem Lajos Edvin Csury, se narodil 17. 2. 1974 v maďarském městečku Tiszaújlak. Jeho otec byl učitelem hry na housle a matka houslistka. Díky hudebnímu zaměření rodičů bylo jasné, jakým směrem se Edvin bude ubírat. A ubírá se jím i přesto, že ve třech letech jeho největším přáním bylo, aby se nějakým zázrakem rozbily jeho nové housle.

Později nahrál svoji první kazetu. Místo cvičení na housle ji vždy zapnul, aby si jeho rodiče mysleli, že pilně cvičí. Pro hru na housle se nakonec nadchl až poté, co se, coby malý klučina, zamiloval do jedné dívky. Maminka mu tehdy řekla, že pokud ji má opravdu rád, ať ji zahraje na housle. Malý Edvin se tak pro onu slečnu naučil písničku a za odměnu od ní dostal pusu. V tu chvíli se rozhodl, že v hraní na housle bude pokračovat.

Svůj talent nezapřel a v pouhých 9 letech získal stipendium na Čajkovského hudební akademii v Moskvě. Proto se také roku 1983 Edvin Marton přestěhoval do Ruska. V Moskvě pobýval až do r. 1991, kdy přesídlil na Hudební akademii Liszta Ference v Budapešti. Po třech letech v hlavním městě Maďarska zamířil na Julliard School of Music v New Yorku. O další rok později, tedy r. 1995, ukončil své studium ve Vídni.

Roku 1997 zvítězil v mezinárodní soutěži houslistů v kanadském Montrealu, díky čemuž získal na příštích pět let právo hrát na housle od Stradivariho. Tato doba byla nejdříve prodloužena, ale ještě před jejím vypršením byly housle odkoupeny od Švýcarské banky maďarskou vládou, která je doživotně zapůjčila právě Edvinovi.

S různými orchestry navštívil 45 zemí a hrál i na místech, jako je například Berlínská filharmonie nebo Carnegie Hall. Největší pozornost však na sebe strhl při krasobruslařské exhibici na ZOH 2006 v Turínu. Přes 500 milionů diváků u televizních obrazovek mělo možnost živě sledovat Evgeni Plushenka za doprovodu Edvina Martona a jeho houslí Stradivarius, vyrobených roku 1698.

Rok 2006 také tomuto fascinujícímu skladateli a houslistovi přinesl zlatou sošku EMMY.

zajímavosti:

  • houslím Stradivarius přezdívá Edvin Marton „Cunci”. Proč? Sám Edvin tvrdí, že je to jen proto, že mu to hezky zní ;-) .

(zdroj: http://edvinmarton.wz.cz/)

edvin-marton-25

Letos vyšlo v pořadí již páté album a ukázky z něj vyvolávají přímo husí kůži, jak je každá skladba výjimečná. Zde nabízím přehled dosud vydaných kompilací:

  • r. 1996 - Sarasate
  • r. 2001 - Strings ‘n’ Beats
  • r. 2004 - Virtuoso
  • r. 2006 - Stradivarius
  • r. 2010 - Hollywood

edvin-&-evgeni

Vztah Edvina Martona a Evgeni Plushenka není založen jen na vzájemné spolupráci, ale také na pevném přátelství. Jak velcí jsou tito muži umělci, se můžete přesvědčit v klipu ke skladbě Tosca Fantasy. Jedná se o první video, jež vám nabízím ke shlédnutí. Prosím, klikněte >>sem<< a užívejte si neskutečné fascinující euforie ;-) .

A abych nezapomněla na jednu z nejdůležitějších informací - navštivte také oficiální stránky Edvina Martona. Stačí klepnout na jeho jméno :-) .

edvin-marton-311

více obrázků >>zde<< (zhruba ve třetině příslušné stránky) ;-)

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články