Avatar: The Last Airbender

Chcete-li po našem, pak Avatar: Poslední vládce vzduchu ;-) .

avatar-the-last-airbender

Seriál, o němž dneska budu psát, spatřil světlo světa už před deseti lety. Já ho však objevila poměrně nedávno a to díky české verzi Nickelodeonu. Nechtěla jsem čekat na postupný dabing všech dílů, a proto jsem si sehnala kompletní vydání v originálním znění s titulky. Stále jsem ohromena natolik, že mi jedno skouknutí nestačilo a dívám se na všechny díly od samého začátku. Je to možná také proto, že nasávám nová slovní spojení a rozšiřuji si tak jazykové obzory. Ale to sem nepatří :-) .

Ze všeho nejdřív vám představím samotný seriál a jednotlivé postavy. Poté se zmíním o řadě ocenění a také neopomenu skvělý soundtrack. Nuže - jdeme na to ;-) !

AVATAR: THE LAST AIRBENDER

avatar_elements

Avatar: The Last Airbender je americký kreslený seriál, který je v Evropě znám také pod názvem Avatar: The Legend of Aang. Má celkem tři série po dvaceti dílech (s výjimkou třetí, ta má o jeden díl více).

Poprvé byl seriál představen na Comic-conu r. 2004 a první díly byly vysílány 21. února 2005. Druhá a třetí série měly premiéru 17. března 2006, resp. 21. září 2007. Jeho domovskou stanicí je americký Nickelodeon.

Příběh Avatara je vsazen do smyšleného světa, který obývají lidé, fantastická zvířata (většinou kombinace těch „našich” - např. ptakopyskomedvěd) a také duchové. Lidé jsou rozděleni do čtyř národů, přičemž každý národ má svůj element, na kterém je postavena jejich společnost. Jsou to:

 • Vodní kmeny (Water tribes) - elementem je voda, národ žije na Jižním a Severním pólu.
 • Zemní království (Earth kingdom) - elementem je vzduch, města a vesnice jsou pochopitelně z převážné většiny u skal.
 • Vzdušní nomádi (Air nomads) - elementem je vzduch. Lidé tohoto národa jsou mniši žijící ve vzdušných chrámech.
 • Ohnivý národ (Fire nation) - elementem je oheň, který patří k tomu nejnebezpečnějšímu.

V každém národě existují tzv. “bendeři” (ang. benders), kteří mají schopnost ovládat a manipulovat se svým elementem. Do češtiny byl tento výraz přeložen jako vládci.

avatar_elements

Aby byla udržována rovnováha mezi všemi národy, přichází s každou novou generací člověk, který je schopný ovládat všechny elementy. Je jím Avatar, duch planety převtělený do lidské podoby. Když jeden Avatar zemře, reinkarnuje se do dalšího národu v pravidelném koloběhu -> metafora čtyř ročních období: voda=zima; země=jaro; oheň=léto; vzduch=podzim. Legenda praví, že každý Avatar musí ovládnout všechny elementy v pořadí koloběhu, počínaje jeho původním elementem.

Hlavní děj

Před sto lety zaútočil Ohnivý národ na ty ostatní a rozpoutal tak válku. Jediný, kdo ho mohl zastavit, byl Avatar. Protože Ohnivý národ věděl, že nový Avatar se měl narodit jako Vzdušný nomád, zaútočil na veškeré chrámy a mnichy vyvraždil. Nikdo nepochyboval, že Avatar je navždy ztracen. Aang, jak zní Avatarovo jméno, však krátce před útokem utekl, neboť nedokázal přijmout skutečnost, že on je tím vyvoleným a také byl nedobrovolným svědkem toho, jak jej chtějí oddělit od jeho milovaného učitele, mnicha Gyatsa. Nedaleko Jižního pólu se však dostane do prudké bouře a spolu se svým létajícím bizonem Appou spadne do oceánu. Aby se zachránil, aktivuje se tzv. Avatarovo vytržení, což znamená, že Aang dokáže využít zkušenosti svých předchůdců. Vytvoří kolem sebe a Appy ledovec, v němž však uvízne na dlouhých 100 let…

aang_in_ice

Mezitím válka pokračuje a Ohnivý národ má vítězství na dosah. Naštěstí dva mladí sourozenci z Jižního vodního kmene, Katara a Sokka, během rybaření objeví Aanga v ledovci a vezmou ho do vesnice. Tady také začíná děj první série. Později se Katara, Sokka a Aang vydávají na dlouhou cestu, na níž musí Aang ovládnout všechny elementy a nakonec porazit Ohnivého lorda. Ve druhé sérii se k nim přidá Toph Bei Fong, která je brilantní vládkyní země navzdory skutečnosti, že je slepá. Při tom všem je stále pronásleduje Zuko, syn Ohnivého lorda, který byl vyhoštěn a teprve až zajme Avatara, bude mu vrácena jeho čest. Ve druhé a třetí sérii přebírají roli hlavních záporáků princezna Azula a Ohnivý lord Ozai, do jehož tváře divák pohlédne až ve třetí sérii.

avatar_3

Postavy

Aang

aangAang je 12tiletý Avatar (pán všech elementů), hlavní postava celého seriálu. Narodil se a vyrůstal v Jižním chrámu vzduchu. Když mu bylo 12 let, mniši mu řekli, že je Avatar. Krátce poté Aang utekl a dostal se do bouře. Aby nezahynul, uzavřel sebe a svého létajícího bizona Appu do ledovce. Zde strávil 100 let (takže mu je vlastně 112 let), dokud ho neobjevili Katara a její bratr Sokka. Jako Avatar je předurčen ukončit válku a obnovit rovnováhu světa. Proto se musí naučit ovládnout všechny čtyři elementy a postavit se Ohnivému lordu.

Katara

katara14tiletá waterbenderka z Jižního vodního kmene. Spolu se svým bratrem Sokkou objevili Aanga zmrzlého v ledovci v prvním díle první série a doprovází ho na jeho cestě ovládnutí čtyř elementů a také k porážce Ohnivého lorda. Katara je velmi nadaná waterbenderka, které se později, zásluhou Mistra Pakku, splní sen stát se mistrem. Navíc disponuje léčebnými schopnostmi (tato skutečnost byla odhalena v 16. dílu 1. série - „Dezertér”). Ve třetí sérii se setká s Hammou, která ji naučí vládnutí krve.

Sokka

sokka

15tiletý válečník z Jižního Vodního kmene. Spolu s Katarou doprovází Aanga na jeho misi. Na rozdíl od ostatních postav neumí ovládat žádný element. Jeho přínos spočívá v jeho jedinečných nápadech a přirozené autoritě. Pro boj používá svůj bumerang, ostatní zbraně jeho kmene a ve třetí sérii se naučí ovládat meč. Díky své poněkud výbušné povaze se často dostává do střetů s ostatními, většinou iracionálně myslícími lidmi.

Toph

toph

Toph Bei Fong je 12tiletá slepá earthbenderka, která opustila svůj pohodlný život v bohaté rodině a v polovině 2. série se přidala k Aangovi, Kataře a Sokkovi . Toph upoutala Aangovu pozornost na podzemním zápase earthbenderů, kde svému okolí dokazovala, že ačkoli je slepá, není slabá a bezmocná. Ve skutečnosti je velmi silná earthbenderka a taky první, kdo předvedl ovládání železa (konec 2. série). Toph vnímá své okolí pomocí svých chodidel, které zachycují vibrace v zemi. Podle nich pak dokáže určit, kdo kde stojí, a také může říct, zda dotyčný lže, nebo ne. Aby mohla lépe vnímat, chodí neustále bosa a své špinavé nohy vystavuje všem na obdiv.

Zuko

zuko

16tiletý princ a syn Ohnivého lorda, který byl vyhnán do exilu poté, co odmítl bojovat proti vlastnímu otci. Navrátit se a svou čest získat zpět může jen tehdy, pokud nalezne a přivede Avatara. Proto také netouží po ničem jiném a neustále pronásleduje Aanga a jeho přátele. V průběhu seriálu prochází snad největší změnou. Je zmatený a hledá sám sebe. V první sérii je jeho prvořadým cílem zajmout Avatara, ve druhé tato touha ustupuje do pozadí a ve třetí zaniká úplně. Na konci druhé série zradí svého strýčka, který mu byl vždy rádcem (a vlastně i otcem) a vrátí se domů se skutečností, že Avatar zemřel. V závěrečné sérii zjišťuje, co opravdu chce, opouští domov a vyhledá Aanga, aby jej mohl učit firebending a připojit se k boji proti vlastnímu otci.

Iroh

irohGenerál Iroh je rádce a strýc prince Zuka. Stejně jako on je vyhnancem kvůli porážce u hlavního města Zemního království, Ba Sing Se. Protože v této bitvě ztratil vlastního syna, má Zuka o to více rád. Iroh je veselý, milý a čaj milující starý muž, který vládne firebendingu neuvěřitelnou silou. Jeho cílem není podporovat válku ani se honit za Avatarem, ale pro Zuka je ochoten udělat téměř cokoliv. Na rozdíl od většiny firebenderů nepoužívá jako zdroj své síly zlobu, nýbrž využívá původní firebending získaný od Draků.

Azula

azulaPrincezna Ohnivého národa a mladší sestra Zuka. Ovládá firebending na vyšší úrovni než její bratr, a sice díky bleskům, které dokáže ovládnout jen hrstka vládců ohně. Je manipulátorka a strach používá k ovládnutí nejen svých příbuzných, ale také „přátel” Mai a Ty Lee. V první sérii se nevyskytuje, až poslední díl odhalí, že od druhé série bude mít mnohem větší prostor.

Appa

Aangův létající bizon, který je posledním známým svého druhu. Hrdiny doprovází na všech jejich cestách, přičemž jim většinou slouží jako dopravní prostředek.

Momo

Chytrý a zvědavý okřídlený lemur, který hrdiny doprovází jako Aangův mazlíček.

Avatar Roku

Avatar před Aangem. V seriálu se občas objevuje jako Aangův rádce a učitel. Narodil se ve stejný den jako Ohnivý lord Sozin. Byli dobří přátelé, ale potom Sozin rozpoutal válku a Rokua nakonec zradil a nechal zemřít.

Jet

Charizmatický teenager, který se svou skupinou Svobodných bojovníků znepříjemňuje život Ohnivému národu. Jeho nenávist vůči nim má své kořeny v dětství, kdy mu Ohnivý národ zabil rodiče.

Suki

Vůdkyně skupiny dívek z ostrova Kyoshi, známými jako Válečnice Kyoshi. V posledních dílech 3. série se připojuje k Aangovi a ostatním. Mimo jiné má hluboký vztah k Sokkovi.

Hakoda

Náčelník Jižního vodního kmene, otec Katary a Sokky. Spolu s válečníky opustil před lety Jižní vodní kmen a přidal se k Zemnímu království ve válce proti Ohnivému národu. Ve třetí sérii podporuje Aanga na jeho misi.

Princezna Yue

Dcera náčelníka Severního vodního kmene (Arnoka). Když se Yue narodila, byla slabá a předpovídali jí smrt. Duch měsíce jí ale daroval život. Když při útoku na Severní Vodní kmen zabije Admirál Zhao Ducha měsíce, Princezna Yue se obětuje a sama se jím stane. V seriálu se pak objeví ještě v několika dílech.

Long Feng

Vypočítavý intrikán, vůdce špionážní sítě Dai Li a faktický vládce hlavního města Zemního království Ba Sing Se. Na konci 2. série je využit Azulou k získání moci nad městem.

Mai

Znuděná slečna, která ve 2. sérii doprovází Azulu a Ty Lee. Ve 3. sérii se prohlubuje její vztah k Zukovi. Neumí ovládat žádný element, bojuje pomocí různých nožů a ostří, které má důmyslně zapracované do svého obleku.

Ty Lee

Veselá a energická dívka (přesný opak Mai), která doprovází Azulu na cestách. Je nadaná akrobatka a své nepřátele ochromuje úderem do různých částí těla.

Ozai

Ohnivý lord, otec Zuka a Azuly. Hlavní záporná postava celého seriálu. Přesto hraje v prvních dvou sériích jenom vedlejší roli a zůstává v pozadí.

Admirál Zhao

Hlavní záporná postava 1. série. Vojevůdce Ohnivého národa, který pronásleduje Aanga a jeho přátele. Také ztrpčuje život Zukovi. V posledním dílu 1. série odmítne Zukovu pomoc a umírá.

avatar_the_last_airbender

Ocenění (2005 - 2008)

Kvalitu Avatara dokazují také mnohá ocenění, kdy byla většina nominací proměněna v zasloužená vítězství. Když seriál debutoval, byl hodnocen jako nejlepší animovaný televizní seriál.

Roku 2005 zvítězil Avatar: The Last Airbender například v kategoriích „Nejlepší akční/dobrodružný TV seriál”, „Nejlepší TV film”. První příčku si také odnášely některé díly - např. díl Slepý bandita zvítězil v kategorii „Animace postav v televizní produkci.” Jako zajímavou kategorii bych uvedla „Neobvykle složité postavy a zdravý respekt k důsledkům války”. Zde získal Avatar první místo v roce 2008. Mohla bych tak pokračovat dál, ocenění má tento seriál na kontě mnoho (celkem 11, přičemž nominací bylo celkem 16).

airbender-ok

Soundtrack

Dalo mi práci jej sehnat, ale během půl hoďky trpělivé práce se mi to povedlo a nelituji. Nedokážu se od té impozantní hudby odpoutat, nejraději bych s ní šla i spát. Když si nyní pustím některý z dílů, jednotlivé tóny v něm rozpoznám a užívám si podívanou o to víc. Autorem není nikdo jiný než proslulý Jeremy Zuckerman. Našla jsem pro vás několik ukázek ;-) .

Film

Bohužel někoho napadlo tento famózní seriál zfilmovat a to rovnou do trilogie. Osobně vám radím, abyste si nekazili dojem z originálu. Film postrádá přespříliš důležitého, jako je postava Avatara Roku, legendární „Yip, yip!” a není ani vysvětleno Avatarovo vytržení a podstata Sozinovy komety se jaksi objeví až na konci filmu. Tyto skutečnosti vím jen díky jinému divákovi, mě nikdo na tomto filmu neuvidí, protože si brakem seriál zničit nenechám. Stačily mi pouhé ukázky, které mi dokázaly, že dokonce i výběr herců byl tragický. Zamačkávám tedy slzu a jdu se uklidnit k originálu. A pokud jste již film „Poslední vládce větru” viděli a líbil se vám, doporučuji vám seriál a uvidíte, jak rychle budete vyléčeni.

avatar

Trailery

Na samý závěr uvádím trailery k jednotlivým sériím…

I. série

II.  série

III. série

I. - III. série

avatar_aang-ok

Překvapení

Ano, opravdu jsem ještě neskončila. Důvod je prostý - na počátku léta letošního roku unikly informace o minisérii s názvem Avatar: The Legend of Korra. Sepsala jsem pro vás vše, co se mi podařilo zjistit ;-).

Avatar: The Legend of Korra je pokračováním velice úspěšného seriálu Avatar: The Last Airbender. Odehrává se o 75 let později, kdy je novým Avatarem dívka z Jižního vodního kmene - 16tiletá Korra. Je velmi temperamentní a vzpurná. Ovládá již všechny elementy kromě vzduchu. Naučit dívku ovládat tento element by měl syn Aanga a Katary - Tändzin. Děj by se měl soustředit okolo Republic City, města, které je poháněno zvláštní technologií. Je zde vysoká zločinnost a hrozí povstání anti-benderů, kteří jsou velmi silní proti vládcům jednotlivých elementů.

Korra shlíží na Republic City

Korra shlíží na Republic City

Seriál by měl mít 12 epizod. Příběh bude temnější a vyspělejší, ale neměl by se zaměřovat na nové publikum. Autoři chtějí zachovat podobný smysl pro humor a také stejnou míru dobrodružství.

To, že je dalším Avatarem dívka, je díky početnému zástupu žen v původním publiku a také díky Kataře, která měla (a stále má) mnohé příznivce. A také prý nastal čas, aby byla v čele žena namísto tradiční mužské role.

oficielní poster

oficielní poster

Pro pokračování se stanice Nickelodeon rozhodla z velmi prostého důvodu - požadovali to fanoušci. Výrobu minisérie se snažil Nick utajit, ovšem informace přesto v červnu tohoto roku unikly. Na obrazovku by se měl seriál dostat v průběhu příštího roku. Nebude to ale česká obrazovka, nýbrž domovská -> americká.

Je otázkou, co vše v novém seriálu bude a co ne. Zde jsou některé nepotvrzené informace:

 • Aang by se měl v seriálu objevovat jako duch, tedy ve stejné podobě jako se jemu zobrazoval Avatar Roku
 • seriál by měly provázet „flashbacky”, tedy vzpomínky z původního seriálu
 • vzpomínky by také měly obsahovat vývoj Republic City, aby bylo jasné, „jak se věci mají”, neboť 75 let není krátká doba
 • Republic City může být menším národem v původním seriálu, ačkoliv jiný kromě tradičních čtyř nikdy nebyl zmíněn
 • Avatar: The Legend of Korra by měla být minisérie s 12 epizodami
 • původní postavy by měly být všechny mrtvé (jenom přece jde o jinou generaci), ovšem autor nevylučuje, že se objeví v již zmíněných flashbacích
 • velmi se spekuluje o tom, že se objeví postava Azuly (což se pak dostává do rozporu s předchozím bodem)
 • měly by se také objevovat flashbacky, kde je hlavní hrdince pět let

Jsem velmi zvědavá, jak bude nová minisérie vypadat. Snad neztratí nic na svém kouzlu, snad bude stejně působivá a hudba stejně okouzlující. A snad nebude chybět nic z humoru, kterým nás okouzloval nejen Aang, ale také Sokko, Katara, Toph a Zuko. Bojím se zklamání, neboť většina pokračování dopadne bídně. Navíc je jasné, že to zkrátka nebude ono, vždyť Avatar může být jen jeden. No uvidíme…

obrázek vytvořený nejspíše fanoušky

obrázek vytvořený nejspíše fanoušky

A to je opravdu všechno, všechny informace vyčerpány :-D. Situaci s pokračováním budu nadále bedlivě sledovat (snad nezapomenu, jenom přece Aangův příběh je pro mě vším a Korru tolik v paměti nemám) a pokusím se vás upozornit včas :-) .

mapa Světa, ve kterém se příběh odehrává

mapa Světa, ve kterém se příběh odehrává

zdroje informací:

http://avatar.over.cz/ - http://wikipedia.org/

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
 

17 Comments

 1. pěkné, obsáhlé, vyčerpávající

 2. :D tolik informací so jednoho článku bych nenapsala :D.. To musí být nějaký šikovný človíček ^_^.
  Jinak já sem velká faninka Avatar legenda o Aangovi neboli Avatar the last airbedner moc se těším na Avatar the legend of Korra. :D

 3. Ta kámoška...

  ááááááááááááááááááááááááááááááááááááách….jsem ti neuvěřitelně vděčná, že jsi se u nás objevila a v ruce jsi nesla DVD s AVATAREM!!!! Prostě peckovej seriál…:-*

 4. Kolibřík

  Nazdáár! Fakt moc sháním kompletní seriál. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli jsi ho stáhla, nebo máš vážně originál? Byla bych ti neskonale vděčná za radu ohledně DVD! Prosím prosím poraď mi kde ho sehnat!

 5. ahoj :) co vím, tak u nás se na originálních DVD nesežene. komplet jsem stahovala na zahraničním webu a pak si sehnala titulky. celá první série je vlastně na uloz.to, teď už možná i ty ostatní. vždycky ale seriál a titulky zvlášť. je to asi nejlepší cesta a i je to ve skvělý kvalitě :)

 6. Jo! A skvělý článek:-)

 7. Jedna jediná věc co chybí je odkaz na stáhnutí XD Právě teď na něj koukám :D
  Ty Lee je nej :D Pako jak já :D Ty, co Avatara zhlédli, vědí proč takové jsme :)

 8. Já jsem to stahoval na wwww.ulozto.cz i s ceskym dabigem

 9. Osobně český dabing nedoporučuju, s originálem se to nedá srovnat. Jasně, asi jde jenom o zvyk, ale i když jsem nejdřív viděla část seriálu v češtině a až pak origoš, už bych se nikdy k dabingu nevrátila :)
  Abych nezapomněla, všem moc děkuju za pochvalu článku :)

 10. Fakt super já jsem asi jako ty ale Kora se mi vůbec nelíbí lepší je Avatar: The Lat Airbender jo a mohla by sy psát vládce místo bender atd:ju:)

 11. Těžko soudit, jaká bude Korra, ale věřím tomu, že neméně kvalitní. No a protože jsem zastánce originálního znění, označení bender rozhodně měnit nebudu ;)

 12. Chcu se zeptat, český seriál mi nejde najít tak jesi by mi někdo nemohl pomoct. Dikec…jinak super blok

 13. no ja se tešim nato jak sokka bude moci pomoct toph je sice ze vnitř drsna ale uvnitř upřimna a roztomila

Leave a Reply

Comments are closed.