A kdo že má ten správný talent?

Už je to tak. Dokonce i já jsem se rozhodla věnovat svou pozornost souboji dvou nejznámějších komerčních televizí na českém trhu při vysílání zábavné show zaměřené na vyhledání toho nejlepšího talentu ze všech.

cs-vs-tm

Přemýšlím, kde začít. Představit každý pořad zvlášť a až poté je porovnat? Přijde mi to však zbytečné, neboť většina z vás z médií dozajista ví, o co jde. Vydám se zkrátka nejistou cestou a uvidíte sami, co z toho vzejde :-D

Fakta

Licence Got Talent, jak zní originální název pořadu, byla poprvé nabídnuta televizi Nova. Ta však odmítla. Později o práva projevila zájem Prima a byla úspěšná. Vedení Novy pochopitelně brzy pochopilo, že projekt Česko Slovensko má talent bude bezesporu úspěšný a najde si širokou škálu diváků. Proto vzešla Talentmania, která je uváděna jako zcela originální show, která nemá obdoby. Majitelé Got Talent prohlásili, že si ohlídají veškeré prvky, které by se nápadně shodovaly s originálem.

cs-talent-moder1

Propagace

Nebyla by to Nova, aby svůj projekt nepropagovala megalomansky. Upoutávky, v nichž trapně tančí porota nasoukaná do ještě trapnějších třpytivých oblečků, běžely snad nepřetržitě. A internet? Ten je i nyní zahlcen zaplacenými články, které dělají Talentmanii nadsoutěží a konkurenční projekt shazují.

Prima Česko Slovensko má talent představila méně násilnou formou. Veškeré upoutávky působily příjemně, porota vystupovala už od začátku profesionálně. Informace o datu vysílání užších kol jsou sice stále v utajení, ale o to více se má divák na co těšit.

talentmania-porota-moder

Porota a moderátoři

Pokud se jedná o show, jejímž hlavním cílem je vybrat ty nejlepší, pak by mělo být složení poroty tomu odpovídající. Je tedy nutné zvolit povolané osobnosti - takové lidi, kteří sítem nepropustí kdejaký kámen, ale opravdu vybraná zrnka. Prima se svého úkolu zhostila dokonale. Lucie Bílá, Jan Kraus a Jaro Slávik - dokonalá kombinace, která svou kvalitu a profesionalitu dokazuje díl co díl. Ano, našla bych minimálně jeden talent, který zbytečně odešel s nepořízenou, ale nic to nemění na mém celkovém pohledu. Žádné vulgární urážky soutěžících nezaslechnete, jen kritiku tzv. “na úrovni”.

To, co sedí v porotě v Talentmanii, na to je snad i škoda slov… Zdeněk Troška měl zůstat u pohádek, jen shazuje sám sebe. Absolutně nechápu, proč byla vybrána Alena Šeredová, která tomu rozumí jako koza petrželi. Jedině Adéla Banášová mi sem pasuje jako kompetentní porotkyně a samozřejmě také Pavol Habera, který by však mohl ubrat s nevkusnými urážkami. I když na druhou stranu k němu to asi neodmyslitelně patří. Celkově mi to připadá, že Nova šla za cílem, aby byla porota vyvážena stejným počtem znalých a neznalých.

A co moderátorské dvojice? Česko Slovensko má talent opět bravurní volba. Martin “Pyco” Rausch a Jakub Prachař se skvěle doplňují, vtipkují, povzbuzují soutěžící. Talentmania se propadla do hlubokého mínusu, za což může děkovat vyčpělému a trapností zavánějícímu Leoši Marešovi. Hodnotit jeho partnerku mi nepřísluší, protože jsem nenašla odvahu si pořad pustit, když už byla vybrána z jakéhosi konkurzu v přímém přenosu.

cs-talent-logo

Suma sumárum

Asi nikoho nepřekvapí můj závěrečný verdikt, který se nese v duchu chvály původní show a kritiky novácké imitace. Ono to totiž ani jinak nejde. Copak se dá pozitivně pohlížet na něco, co je jen okopírované na truc? A ještě ke všemu nepovedeně s pomlouvačnou reklamou konkurence! Nova se snaží tak moc, až celé její snažení vyznívá směšně. Chvilka několikaminutového dívání jen přesvědčuje, jak je porota k pláči (k moderátorům se raději nevracím) a celkový koncept projektu je zkrátka… Já snad ani nemám vhodné slovo, které by vyjádřilo beznaděj, trapnost a směšnost dohromady. Všechen glanc a sláva oprávněně náleží Primě, která snad poprvé zvolila pořad na úrovni, a který se stává stále oblíbenějším. Dokazuje to vysoká sledovanost a také ankety, jež se vyskytují na každém webu, kde se oběma pořadům věnují.

A jak to vidíte vy? :-) Já jen na úplný závěr zvolám…

VIVAT ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT!!!

cs-talent

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
 

Leave a Reply

Comments are closed.