Archive for Prosinec, 2011

Smutný konec jedné pomsty

Vendeta aneb krevní msta. Dozajista dobrý námět pro film, který může být zpracován tisícery způsoby. Je však otázkou, jak kvalitní dílko na světlo světa vyleze. Někteří z vás už možná tušíte, k jakému snímku mířím. Jedná se o novinku, která běží v současnosti v kinech - český thriller Vendeta.

vendeta_of

Protože na thrillery ujíždím hlavně v knižní podobě, řekla jsem si, že nebude od věci si na některý zajít do kina. Trailer vypadal nadmíru dobře, stejně tak upoutávka v nejmenovaném časopise a proto nebyl důvod se netěšit. Navíc díky tomu správnému doprovodu ( ) jsem se nemusela bát případných děsivých scén.

vendeta_2

Režie se ujal Miroslav Ondruš, což bylo pro mě osobně do té doby neznámé jméno a těžko tedy říct, zda je zárukou kvality. I když přiznejme si, že mnozí režiséři natočí nejednu pecku a pak přijde totální brak. No ale teď už konečně k samotnému filmu…

Začátek vypadal velmi slibně - spolužák zaveze pod záminkou spolužačku a kamarádku na odlehlé místo, kde se proti ní spojí s dalšíma dvěma. Co jí asi provedou? … Protože viníci nedosáhli věkové hranice pro trestní odpovědnost, není možné je odsoudit. Těžká rána pro zhrzeného otce (Ondřej Vetchý), který nedokáže násilí na své holčičce odpustit. Naštěstí je tady „zlej policajt” (Igor Chmela), jenž za drobný úplateček rád vypomůže i se svým parťákem… Uběhne celkem velká část filmu, když najednou přibude další postava jakéhosi lesního správce (Oldřich Kaiser). Ten nalezne na lesní mýtině muže v bezvědomí a chce jej odvézt do nemocnice. Muž souhlasí, ale o něco později si vynutí návrat na místo odjezdu, odkud uteče. Správce se vydá jej hledat a nalezne i to, co by v životě asi ani nechtěl­. Tečka. Myslím si, že dál nemusím, a ani nechci, pokračovat.

vendeta_3

Řeknu to na rovinu - film je obrovským zklamáním a obzvláště pro ty, kteří thrillery milují (a je jedno jestli jako knihu nebo na plátně). Vlastně stále nevím, co si mám pořádně myslet. On totiž námět nebyl vůbec špatný, i se to slibně rozjelo a pak to najednou tvůrci zazdili. Některé postavy měly dostat více prostoru i děj bych poněkud rozprostřela. Jo, teď mě napadl ten správný výraz pro fakt, jak na mě film působil - jako vykleštěný býk, chyběly tomu ty správný koule. Chcete-li slušněji, pak to špatně koncipovali. Nechápu, proč se postava lesníka objevila tak pozdě. Podle ofiko textu distributora jsem očekávala, že lesník najde příšerně vypadajícího muže už na začátku a ten bude postupně vzpomínat, až se dostaneme zpět k přítomnosti. To by byl podle mě vynikající tah. A ne, že to bude až v půlce filmu, kdy je divákovi veškerý obsah vyžvaněn (ať už chtěně či nechtěně) a ten pak zírá na plátno s výrazem „Proč jste to udělali?”

Pak se nabízí druhá možnost, a sice že nebylo dostatek finančních prostředků, ale i s málem se dá udělat hodně muziky. Bože, ještě že ta kamera byla na jedničku, o hudbě se nezmiňuju, místy pecka, místy úplně mimo mísu. No nic, jdu se pokusit přijít na to, co si mám myslet (jo, ještě pořád jsem na to nepřišla :-D )

P.S.: Když už to nazvu thrillerem, tak by tomu měly odpovídat drsnější scény, ne?

 

Vánoce po Irsku

V Severním Irsku se, tak jako pochopitelně na celém světě, rovněž hraje hokej. Hráči týmu Belfast Giants natočili loni o vánoční svátky dokonalé přání svým fanouškům. Byl by hřích vám jej nepředstavit a proto už dost řečí, tady je ;-)

Pobavili jste se? Pokud vám toto video nezvedlo náladu, tak jste prostě divní (nebo že bych to byla já?) :-D