Archive for Září, 2010

Jaké to je po smrti?

Tak na tuto otázku vám skvěle odpoví publikace německého experta ve výzkumu umírání. Bernard Jakoby je uznávaný odborník a každá jeho přednáška je naplněna do posledního místečka. Není se co divit - po přečtení jeho jediné knihy bych se přihlásila také. Bohužel moje němčina je bídná a tak zůstanu u českého překladu bestseleru Život po smrti (nakl. Brána).

po_smrti

Nenajde se nikdo, kdo by, byť jen jednou, nepřemýšlel nad tím, co se s ním stane, až opustí “náš Svět”. Někteří se začnou smát, protože na nic takového nevěří, ale podle mého názoru většina začne opravdu dumat, jak to je, ačkoliv nahlas nic neřeknou. Naše společnost je v tomto ohledu stále zpátečnická a na každého, kdo se začne posmrtným životem zabývat, ukazuje prstem a vysmívá se… Bernard Jakoby se snaží tyto nesmyslné bariéry odstranit. Pokud se mezi řádky začtete pozorně, svůj názor a pohled na věc změníte. Velkým přínosem jsou osobní výpovědi jednotlivců, kteří se zmítali mezi životem a smrtí, ale také se zde čtenář dozví o minulých životech či komunikaci médií se zemřelými.

jakoby_zivot

Nyní bych ráda použila slova, která titul provázejí jako anotace a která by vás měla nalákat k přečtení Života po smrti - a pokud ne, přesto knihu neodsuzujte a zkuste to ;-) .

Opravdu existují posmrtný život a onen svět? Autor se již dlouhá léta zabývá zkoumáním okamžiků umírání a dospěl k poznání, že každý z nás je nesmrtelný. Ve své knize poprvé uveřejnil senzační poznatky ze svého bádání, výpovědi lidí, kteří se octli na hranici smrti a vrátili se zpět do života. Všichni shodně vyprávějí o existenci různých rovin vědomí, o podobných transcendentních zážitcích, které jsou už podrobně popsány v Tibetské knize mrtvých z 8. století. Jsou věci mezi nebem a zemí, které nelze vysvětlit střízlivým rozumem, a autor nám dává naději, že nad vším naším bytím existuje prasíla, jež nám dodává odvahu a víru a bez níž by naše věčnost byla nemyslitelná.

————

Co říci na závěr? Snad jen mé oblíbené úsloví ->

Život je krásný, ale přesto končí smrtí.

A proto není od věci si přečíst, co nás nejspíše čeká.

jing_jang

 

Avatar: The Last Airbender

Chcete-li po našem, pak Avatar: Poslední vládce vzduchu ;-) .

avatar-the-last-airbender

Seriál, o němž dneska budu psát, spatřil světlo světa už před deseti lety. Já ho však objevila poměrně nedávno a to díky české verzi Nickelodeonu. Nechtěla jsem čekat na postupný dabing všech dílů, a proto jsem si sehnala kompletní vydání v originálním znění s titulky. Stále jsem ohromena natolik, že mi jedno skouknutí nestačilo a dívám se na všechny díly od samého začátku. Je to možná také proto, že nasávám nová slovní spojení a rozšiřuji si tak jazykové obzory. Ale to sem nepatří :-) .

Ze všeho nejdřív vám představím samotný seriál a jednotlivé postavy. Poté se zmíním o řadě ocenění a také neopomenu skvělý soundtrack. Nuže - jdeme na to ;-) !

AVATAR: THE LAST AIRBENDER

avatar_elements

Avatar: The Last Airbender je americký kreslený seriál, který je v Evropě znám také pod názvem Avatar: The Legend of Aang. Má celkem tři série po dvaceti dílech (s výjimkou třetí, ta má o jeden díl více).

Poprvé byl seriál představen na Comic-conu r. 2004 a první díly byly vysílány 21. února 2005. Druhá a třetí série měly premiéru 17. března 2006, resp. 21. září 2007. Jeho domovskou stanicí je americký Nickelodeon.

Příběh Avatara je vsazen do smyšleného světa, který obývají lidé, fantastická zvířata (většinou kombinace těch „našich” - např. ptakopyskomedvěd) a také duchové. Lidé jsou rozděleni do čtyř národů, přičemž každý národ má svůj element, na kterém je postavena jejich společnost. Jsou to:

 • Vodní kmeny (Water tribes) - elementem je voda, národ žije na Jižním a Severním pólu.
 • Zemní království (Earth kingdom) - elementem je vzduch, města a vesnice jsou pochopitelně z převážné většiny u skal.
 • Vzdušní nomádi (Air nomads) - elementem je vzduch. Lidé tohoto národa jsou mniši žijící ve vzdušných chrámech.
 • Ohnivý národ (Fire nation) - elementem je oheň, který patří k tomu nejnebezpečnějšímu.

V každém národě existují tzv. “bendeři” (ang. benders), kteří mají schopnost ovládat a manipulovat se svým elementem. Do češtiny byl tento výraz přeložen jako vládci.

avatar_elements

Aby byla udržována rovnováha mezi všemi národy, přichází s každou novou generací člověk, který je schopný ovládat všechny elementy. Je jím Avatar, duch planety převtělený do lidské podoby. Když jeden Avatar zemře, reinkarnuje se do dalšího národu v pravidelném koloběhu -> metafora čtyř ročních období: voda=zima; země=jaro; oheň=léto; vzduch=podzim. Legenda praví, že každý Avatar musí ovládnout všechny elementy v pořadí koloběhu, počínaje jeho původním elementem.

Hlavní děj

Před sto lety zaútočil Ohnivý národ na ty ostatní a rozpoutal tak válku. Jediný, kdo ho mohl zastavit, byl Avatar. Protože Ohnivý národ věděl, že nový Avatar se měl narodit jako Vzdušný nomád, zaútočil na veškeré chrámy a mnichy vyvraždil. Nikdo nepochyboval, že Avatar je navždy ztracen. Aang, jak zní Avatarovo jméno, však krátce před útokem utekl, neboť nedokázal přijmout skutečnost, že on je tím vyvoleným a také byl nedobrovolným svědkem toho, jak jej chtějí oddělit od jeho milovaného učitele, mnicha Gyatsa. Nedaleko Jižního pólu se však dostane do prudké bouře a spolu se svým létajícím bizonem Appou spadne do oceánu. Aby se zachránil, aktivuje se tzv. Avatarovo vytržení, což znamená, že Aang dokáže využít zkušenosti svých předchůdců. Vytvoří kolem sebe a Appy ledovec, v němž však uvízne na dlouhých 100 let…

aang_in_ice

Mezitím válka pokračuje a Ohnivý národ má vítězství na dosah. Naštěstí dva mladí sourozenci z Jižního vodního kmene, Katara a Sokka, během rybaření objeví Aanga v ledovci a vezmou ho do vesnice. Tady také začíná děj první série. Později se Katara, Sokka a Aang vydávají na dlouhou cestu, na níž musí Aang ovládnout všechny elementy a nakonec porazit Ohnivého lorda. Ve druhé sérii se k nim přidá Toph Bei Fong, která je brilantní vládkyní země navzdory skutečnosti, že je slepá. Při tom všem je stále pronásleduje Zuko, syn Ohnivého lorda, který byl vyhoštěn a teprve až zajme Avatara, bude mu vrácena jeho čest. Ve druhé a třetí sérii přebírají roli hlavních záporáků princezna Azula a Ohnivý lord Ozai, do jehož tváře divák pohlédne až ve třetí sérii.

avatar_3

Postavy

Aang

aangAang je 12tiletý Avatar (pán všech elementů), hlavní postava celého seriálu. Narodil se a vyrůstal v Jižním chrámu vzduchu. Když mu bylo 12 let, mniši mu řekli, že je Avatar. Krátce poté Aang utekl a dostal se do bouře. Aby nezahynul, uzavřel sebe a svého létajícího bizona Appu do ledovce. Zde strávil 100 let (takže mu je vlastně 112 let), dokud ho neobjevili Katara a její bratr Sokka. Jako Avatar je předurčen ukončit válku a obnovit rovnováhu světa. Proto se musí naučit ovládnout všechny čtyři elementy a postavit se Ohnivému lordu.

Katara

katara14tiletá waterbenderka z Jižního vodního kmene. Spolu se svým bratrem Sokkou objevili Aanga zmrzlého v ledovci v prvním díle první série a doprovází ho na jeho cestě ovládnutí čtyř elementů a také k porážce Ohnivého lorda. Katara je velmi nadaná waterbenderka, které se později, zásluhou Mistra Pakku, splní sen stát se mistrem. Navíc disponuje léčebnými schopnostmi (tato skutečnost byla odhalena v 16. dílu 1. série - „Dezertér”). Ve třetí sérii se setká s Hammou, která ji naučí vládnutí krve.

Sokka

sokka

15tiletý válečník z Jižního Vodního kmene. Spolu s Katarou doprovází Aanga na jeho misi. Na rozdíl od ostatních postav neumí ovládat žádný element. Jeho přínos spočívá v jeho jedinečných nápadech a přirozené autoritě. Pro boj používá svůj bumerang, ostatní zbraně jeho kmene a ve třetí sérii se naučí ovládat meč. Díky své poněkud výbušné povaze se často dostává do střetů s ostatními, většinou iracionálně myslícími lidmi.

Toph

toph

Toph Bei Fong je 12tiletá slepá earthbenderka, která opustila svůj pohodlný život v bohaté rodině a v polovině 2. série se přidala k Aangovi, Kataře a Sokkovi . Toph upoutala Aangovu pozornost na podzemním zápase earthbenderů, kde svému okolí dokazovala, že ačkoli je slepá, není slabá a bezmocná. Ve skutečnosti je velmi silná earthbenderka a taky první, kdo předvedl ovládání železa (konec 2. série). Toph vnímá své okolí pomocí svých chodidel, které zachycují vibrace v zemi. Podle nich pak dokáže určit, kdo kde stojí, a také může říct, zda dotyčný lže, nebo ne. Aby mohla lépe vnímat, chodí neustále bosa a své špinavé nohy vystavuje všem na obdiv.

Zuko

zuko

16tiletý princ a syn Ohnivého lorda, který byl vyhnán do exilu poté, co odmítl bojovat proti vlastnímu otci. Navrátit se a svou čest získat zpět může jen tehdy, pokud nalezne a přivede Avatara. Proto také netouží po ničem jiném a neustále pronásleduje Aanga a jeho přátele. V průběhu seriálu prochází snad největší změnou. Je zmatený a hledá sám sebe. V první sérii je jeho prvořadým cílem zajmout Avatara, ve druhé tato touha ustupuje do pozadí a ve třetí zaniká úplně. Na konci druhé série zradí svého strýčka, který mu byl vždy rádcem (a vlastně i otcem) a vrátí se domů se skutečností, že Avatar zemřel. V závěrečné sérii zjišťuje, co opravdu chce, opouští domov a vyhledá Aanga, aby jej mohl učit firebending a připojit se k boji proti vlastnímu otci.

Iroh

irohGenerál Iroh je rádce a strýc prince Zuka. Stejně jako on je vyhnancem kvůli porážce u hlavního města Zemního království, Ba Sing Se. Protože v této bitvě ztratil vlastního syna, má Zuka o to více rád. Iroh je veselý, milý a čaj milující starý muž, který vládne firebendingu neuvěřitelnou silou. Jeho cílem není podporovat válku ani se honit za Avatarem, ale pro Zuka je ochoten udělat téměř cokoliv. Na rozdíl od většiny firebenderů nepoužívá jako zdroj své síly zlobu, nýbrž využívá původní firebending získaný od Draků.

Azula

azulaPrincezna Ohnivého národa a mladší sestra Zuka. Ovládá firebending na vyšší úrovni než její bratr, a sice díky bleskům, které dokáže ovládnout jen hrstka vládců ohně. Je manipulátorka a strach používá k ovládnutí nejen svých příbuzných, ale také „přátel” Mai a Ty Lee. V první sérii se nevyskytuje, až poslední díl odhalí, že od druhé série bude mít mnohem větší prostor.

Appa

Aangův létající bizon, který je posledním známým svého druhu. Hrdiny doprovází na všech jejich cestách, přičemž jim většinou slouží jako dopravní prostředek.

Momo

Chytrý a zvědavý okřídlený lemur, který hrdiny doprovází jako Aangův mazlíček.

Avatar Roku

Avatar před Aangem. V seriálu se občas objevuje jako Aangův rádce a učitel. Narodil se ve stejný den jako Ohnivý lord Sozin. Byli dobří přátelé, ale potom Sozin rozpoutal válku a Rokua nakonec zradil a nechal zemřít.

Jet

Charizmatický teenager, který se svou skupinou Svobodných bojovníků znepříjemňuje život Ohnivému národu. Jeho nenávist vůči nim má své kořeny v dětství, kdy mu Ohnivý národ zabil rodiče.

Suki

Vůdkyně skupiny dívek z ostrova Kyoshi, známými jako Válečnice Kyoshi. V posledních dílech 3. série se připojuje k Aangovi a ostatním. Mimo jiné má hluboký vztah k Sokkovi.

Hakoda

Náčelník Jižního vodního kmene, otec Katary a Sokky. Spolu s válečníky opustil před lety Jižní vodní kmen a přidal se k Zemnímu království ve válce proti Ohnivému národu. Ve třetí sérii podporuje Aanga na jeho misi.

Princezna Yue

Dcera náčelníka Severního vodního kmene (Arnoka). Když se Yue narodila, byla slabá a předpovídali jí smrt. Duch měsíce jí ale daroval život. Když při útoku na Severní Vodní kmen zabije Admirál Zhao Ducha měsíce, Princezna Yue se obětuje a sama se jím stane. V seriálu se pak objeví ještě v několika dílech.

Long Feng

Vypočítavý intrikán, vůdce špionážní sítě Dai Li a faktický vládce hlavního města Zemního království Ba Sing Se. Na konci 2. série je využit Azulou k získání moci nad městem.

Mai

Znuděná slečna, která ve 2. sérii doprovází Azulu a Ty Lee. Ve 3. sérii se prohlubuje její vztah k Zukovi. Neumí ovládat žádný element, bojuje pomocí různých nožů a ostří, které má důmyslně zapracované do svého obleku.

Ty Lee

Veselá a energická dívka (přesný opak Mai), která doprovází Azulu na cestách. Je nadaná akrobatka a své nepřátele ochromuje úderem do různých částí těla.

Ozai

Ohnivý lord, otec Zuka a Azuly. Hlavní záporná postava celého seriálu. Přesto hraje v prvních dvou sériích jenom vedlejší roli a zůstává v pozadí.

Admirál Zhao

Hlavní záporná postava 1. série. Vojevůdce Ohnivého národa, který pronásleduje Aanga a jeho přátele. Také ztrpčuje život Zukovi. V posledním dílu 1. série odmítne Zukovu pomoc a umírá.

avatar_the_last_airbender

Ocenění (2005 - 2008)

Kvalitu Avatara dokazují také mnohá ocenění, kdy byla většina nominací proměněna v zasloužená vítězství. Když seriál debutoval, byl hodnocen jako nejlepší animovaný televizní seriál.

Roku 2005 zvítězil Avatar: The Last Airbender například v kategoriích „Nejlepší akční/dobrodružný TV seriál”, „Nejlepší TV film”. První příčku si také odnášely některé díly - např. díl Slepý bandita zvítězil v kategorii „Animace postav v televizní produkci.” Jako zajímavou kategorii bych uvedla „Neobvykle složité postavy a zdravý respekt k důsledkům války”. Zde získal Avatar první místo v roce 2008. Mohla bych tak pokračovat dál, ocenění má tento seriál na kontě mnoho (celkem 11, přičemž nominací bylo celkem 16).

airbender-ok

Soundtrack

Dalo mi práci jej sehnat, ale během půl hoďky trpělivé práce se mi to povedlo a nelituji. Nedokážu se od té impozantní hudby odpoutat, nejraději bych s ní šla i spát. Když si nyní pustím některý z dílů, jednotlivé tóny v něm rozpoznám a užívám si podívanou o to víc. Autorem není nikdo jiný než proslulý Jeremy Zuckerman. Našla jsem pro vás několik ukázek ;-) .

Film

Bohužel někoho napadlo tento famózní seriál zfilmovat a to rovnou do trilogie. Osobně vám radím, abyste si nekazili dojem z originálu. Film postrádá přespříliš důležitého, jako je postava Avatara Roku, legendární „Yip, yip!” a není ani vysvětleno Avatarovo vytržení a podstata Sozinovy komety se jaksi objeví až na konci filmu. Tyto skutečnosti vím jen díky jinému divákovi, mě nikdo na tomto filmu neuvidí, protože si brakem seriál zničit nenechám. Stačily mi pouhé ukázky, které mi dokázaly, že dokonce i výběr herců byl tragický. Zamačkávám tedy slzu a jdu se uklidnit k originálu. A pokud jste již film „Poslední vládce větru” viděli a líbil se vám, doporučuji vám seriál a uvidíte, jak rychle budete vyléčeni.

avatar

Trailery

Na samý závěr uvádím trailery k jednotlivým sériím…

I. série

II.  série

III. série

I. - III. série

avatar_aang-ok

Překvapení

Ano, opravdu jsem ještě neskončila. Důvod je prostý - na počátku léta letošního roku unikly informace o minisérii s názvem Avatar: The Legend of Korra. Sepsala jsem pro vás vše, co se mi podařilo zjistit ;-).

Avatar: The Legend of Korra je pokračováním velice úspěšného seriálu Avatar: The Last Airbender. Odehrává se o 75 let později, kdy je novým Avatarem dívka z Jižního vodního kmene - 16tiletá Korra. Je velmi temperamentní a vzpurná. Ovládá již všechny elementy kromě vzduchu. Naučit dívku ovládat tento element by měl syn Aanga a Katary - Tändzin. Děj by se měl soustředit okolo Republic City, města, které je poháněno zvláštní technologií. Je zde vysoká zločinnost a hrozí povstání anti-benderů, kteří jsou velmi silní proti vládcům jednotlivých elementů.

Korra shlíží na Republic City

Korra shlíží na Republic City

Seriál by měl mít 12 epizod. Příběh bude temnější a vyspělejší, ale neměl by se zaměřovat na nové publikum. Autoři chtějí zachovat podobný smysl pro humor a také stejnou míru dobrodružství.

To, že je dalším Avatarem dívka, je díky početnému zástupu žen v původním publiku a také díky Kataře, která měla (a stále má) mnohé příznivce. A také prý nastal čas, aby byla v čele žena namísto tradiční mužské role.

oficielní poster

oficielní poster

Pro pokračování se stanice Nickelodeon rozhodla z velmi prostého důvodu - požadovali to fanoušci. Výrobu minisérie se snažil Nick utajit, ovšem informace přesto v červnu tohoto roku unikly. Na obrazovku by se měl seriál dostat v průběhu příštího roku. Nebude to ale česká obrazovka, nýbrž domovská -> americká.

Je otázkou, co vše v novém seriálu bude a co ne. Zde jsou některé nepotvrzené informace:

 • Aang by se měl v seriálu objevovat jako duch, tedy ve stejné podobě jako se jemu zobrazoval Avatar Roku
 • seriál by měly provázet „flashbacky”, tedy vzpomínky z původního seriálu
 • vzpomínky by také měly obsahovat vývoj Republic City, aby bylo jasné, „jak se věci mají”, neboť 75 let není krátká doba
 • Republic City může být menším národem v původním seriálu, ačkoliv jiný kromě tradičních čtyř nikdy nebyl zmíněn
 • Avatar: The Legend of Korra by měla být minisérie s 12 epizodami
 • původní postavy by měly být všechny mrtvé (jenom přece jde o jinou generaci), ovšem autor nevylučuje, že se objeví v již zmíněných flashbacích
 • velmi se spekuluje o tom, že se objeví postava Azuly (což se pak dostává do rozporu s předchozím bodem)
 • měly by se také objevovat flashbacky, kde je hlavní hrdince pět let

Jsem velmi zvědavá, jak bude nová minisérie vypadat. Snad neztratí nic na svém kouzlu, snad bude stejně působivá a hudba stejně okouzlující. A snad nebude chybět nic z humoru, kterým nás okouzloval nejen Aang, ale také Sokko, Katara, Toph a Zuko. Bojím se zklamání, neboť většina pokračování dopadne bídně. Navíc je jasné, že to zkrátka nebude ono, vždyť Avatar může být jen jeden. No uvidíme…

obrázek vytvořený nejspíše fanoušky

obrázek vytvořený nejspíše fanoušky

A to je opravdu všechno, všechny informace vyčerpány :-D. Situaci s pokračováním budu nadále bedlivě sledovat (snad nezapomenu, jenom přece Aangův příběh je pro mě vším a Korru tolik v paměti nemám) a pokusím se vás upozornit včas :-) .

mapa Světa, ve kterém se příběh odehrává

mapa Světa, ve kterém se příběh odehrává

zdroje informací:

http://avatar.over.cz/ - http://wikipedia.org/

 

A kdo že má ten správný talent?

Už je to tak. Dokonce i já jsem se rozhodla věnovat svou pozornost souboji dvou nejznámějších komerčních televizí na českém trhu při vysílání zábavné show zaměřené na vyhledání toho nejlepšího talentu ze všech.

cs-vs-tm

Přemýšlím, kde začít. Představit každý pořad zvlášť a až poté je porovnat? Přijde mi to však zbytečné, neboť většina z vás z médií dozajista ví, o co jde. Vydám se zkrátka nejistou cestou a uvidíte sami, co z toho vzejde :-D

Fakta

Licence Got Talent, jak zní originální název pořadu, byla poprvé nabídnuta televizi Nova. Ta však odmítla. Později o práva projevila zájem Prima a byla úspěšná. Vedení Novy pochopitelně brzy pochopilo, že projekt Česko Slovensko má talent bude bezesporu úspěšný a najde si širokou škálu diváků. Proto vzešla Talentmania, která je uváděna jako zcela originální show, která nemá obdoby. Majitelé Got Talent prohlásili, že si ohlídají veškeré prvky, které by se nápadně shodovaly s originálem.

cs-talent-moder1

Propagace

Nebyla by to Nova, aby svůj projekt nepropagovala megalomansky. Upoutávky, v nichž trapně tančí porota nasoukaná do ještě trapnějších třpytivých oblečků, běžely snad nepřetržitě. A internet? Ten je i nyní zahlcen zaplacenými články, které dělají Talentmanii nadsoutěží a konkurenční projekt shazují.

Prima Česko Slovensko má talent představila méně násilnou formou. Veškeré upoutávky působily příjemně, porota vystupovala už od začátku profesionálně. Informace o datu vysílání užších kol jsou sice stále v utajení, ale o to více se má divák na co těšit.

talentmania-porota-moder

Porota a moderátoři

Pokud se jedná o show, jejímž hlavním cílem je vybrat ty nejlepší, pak by mělo být složení poroty tomu odpovídající. Je tedy nutné zvolit povolané osobnosti - takové lidi, kteří sítem nepropustí kdejaký kámen, ale opravdu vybraná zrnka. Prima se svého úkolu zhostila dokonale. Lucie Bílá, Jan Kraus a Jaro Slávik - dokonalá kombinace, která svou kvalitu a profesionalitu dokazuje díl co díl. Ano, našla bych minimálně jeden talent, který zbytečně odešel s nepořízenou, ale nic to nemění na mém celkovém pohledu. Žádné vulgární urážky soutěžících nezaslechnete, jen kritiku tzv. “na úrovni”.

To, co sedí v porotě v Talentmanii, na to je snad i škoda slov… Zdeněk Troška měl zůstat u pohádek, jen shazuje sám sebe. Absolutně nechápu, proč byla vybrána Alena Šeredová, která tomu rozumí jako koza petrželi. Jedině Adéla Banášová mi sem pasuje jako kompetentní porotkyně a samozřejmě také Pavol Habera, který by však mohl ubrat s nevkusnými urážkami. I když na druhou stranu k němu to asi neodmyslitelně patří. Celkově mi to připadá, že Nova šla za cílem, aby byla porota vyvážena stejným počtem znalých a neznalých.

A co moderátorské dvojice? Česko Slovensko má talent opět bravurní volba. Martin “Pyco” Rausch a Jakub Prachař se skvěle doplňují, vtipkují, povzbuzují soutěžící. Talentmania se propadla do hlubokého mínusu, za což může děkovat vyčpělému a trapností zavánějícímu Leoši Marešovi. Hodnotit jeho partnerku mi nepřísluší, protože jsem nenašla odvahu si pořad pustit, když už byla vybrána z jakéhosi konkurzu v přímém přenosu.

cs-talent-logo

Suma sumárum

Asi nikoho nepřekvapí můj závěrečný verdikt, který se nese v duchu chvály původní show a kritiky novácké imitace. Ono to totiž ani jinak nejde. Copak se dá pozitivně pohlížet na něco, co je jen okopírované na truc? A ještě ke všemu nepovedeně s pomlouvačnou reklamou konkurence! Nova se snaží tak moc, až celé její snažení vyznívá směšně. Chvilka několikaminutového dívání jen přesvědčuje, jak je porota k pláči (k moderátorům se raději nevracím) a celkový koncept projektu je zkrátka… Já snad ani nemám vhodné slovo, které by vyjádřilo beznaděj, trapnost a směšnost dohromady. Všechen glanc a sláva oprávněně náleží Primě, která snad poprvé zvolila pořad na úrovni, a který se stává stále oblíbenějším. Dokazuje to vysoká sledovanost a také ankety, jež se vyskytují na každém webu, kde se oběma pořadům věnují.

A jak to vidíte vy? :-) Já jen na úplný závěr zvolám…

VIVAT ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT!!!

cs-talent

 

Stále oblíbenější Xindl X

Na internetu se objevil další videoklip k písni od Xindla X, který provází film Vy nám taky, šéfe!. Ačkoliv film příliš ovací nesklidil, song se očividně líbí. Jeho interpret je mezi posluchači stále oblíbenější a není pochyb, že to není zdaleka konec. Jestliže svou tvorbu Ondřej Ládek, jak zní Xindlovo skutečné jméno, povede cestou, jíž se vydal, jsem si jistá, že jeho příznivců bude nadále přibývat, neboť texty mají hodně co do sebe.

xindl_x

Životopis v kostce

Xindl X (vlastním jménem Ondřej Ládek - * 16. srpna 1979, Praha) je pražský rapper s kytarou, který se pokouší nalézt nový přístup k českému písničkářství. Tvoří auto-protest-songy, ve kterých kombinuje hip hopové frázování s folkem, jazzem a blues. Těžištěm písní však zůstávají texty, ve kterých má stejnou váhu pokus o osobní výpověď, jako smysl pro ironii. Navíc je také scénárista.

V roce 2007 zvítězil s písní Mamut v soutěži Česko hledá písničku. V roce 2008 získal ocenění Autorská Porta za píseň Dysgrafik, na festivalu Zahrada zvítězil v písničkářské kategorii a v soutěži Inkubátor pořádané serverem iLegalne.cz zvítězil s písní Styky v kategorii pop. Jeho píseň Anděl byla v roce 2008 nejhranější písní na serveru Bandzone.cz.

2. září 2008 vydal debutové album Návod ke čtení manuálu, za které získal nominaci na cenu České hudební akademie Anděl v kategorii folk a country.

Na koncertech vystupuje sám s kytarou nebo s doprovodnou kapelou ve složení David Landštof – bicí, Filip Markes – saxofon, Jan Cidlinský – baskytara, Dalibor Cidlinský jr. - klávesy, banjo, kytara

Pod svým skutečným jménem Ondřej Ládek působí také jako filmový a televizní scenárista. Je autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem). Jedná se také o spoluautora námětu seriálu Comeback a spoluautora scénářů k jeho prvním patnácti dílům.

xindl_x_4

Ukázky songů, klipů

Anděl

- song, kterým se dostal do širšího povědomí, album Návod ke čtení manuálu (s klipem)

Relativní blues

- album Návod ke čtení manuálu (bez klipu)

Čert nás vem

ženský zpěv: Jana Infeldová, album Návod ke čtení manuálu (bez klipu)

Mimo mísu

- song z připravovaného alba a také k filmu Vy nám taky, šéfe! (s klipem)

Hollywood

- song z připravovaného alba (bez klipu)

Morální sex

- - song z připravovaného alba (bez klipu)

Zajímavé odkazy

Rozhovor s Ondřejem Ládkem si můžete přečíst >>zde<<. Pochází z října roku 2008, tedy krátce po vydání debutového alba.

Samozřejmě neopomenu oficiální stránky Xindla X, které jsou součástí Bandzone.cz, kde má interpret svůj profil. Kromě aktualit tu najdete  informace o kapele, koncertech, několik fotek a navíc si zde můžete také poslechnout skladby z chystaného alba. Pro vstup klikněte >>sem<<.

xindl_x_2

(zdroje informací a obrázků: http://bandzone.cz/xindlx, http://www.wikipedia.org/)

 

Omyl o psím vidění

Vidí pes černobíle? Ano, odpoví drtivá většina se zavilým přesvědčením, že se nemýlí. Ale ona se mýlí…

dog_eye

Dříve panovalo přesvědčení, že černobíle vidí všechna zvířata na Zemi. Jako kdyby měl jen člověk právo na barvy. Toto samolibství však naštěstí ustoupilo do pozadí a již mnoho let je dokázané, že určité barevné spektrum nemají pouze lidé. Přesto, že pravda vyšla najevo, se stále najdou tací, kteří ohnivě brání myšlenku, že žádný pes nikdy nerozlišil jinou barvu než černou a bílou. Objevila jsem článek, kde je vše skvěle vysvětleno a tak vám jej předkládám, abyste i vy, kteří stále nevěříte, přestali pochybovat ;-) .

pes

Jdeme na to :-)

Psi vidí barevně, ale jinak než člověk. V oku jsou dva typy buněk schopných vnímat světlo - tyčinky a čípky. Zatímco tyčinky potřebují méně světla, ale vidí pouze černobíle, čípky jsou sice na světlo náročnější, zato dokáží vnímat i barvy. V lidském oku jsou tři typy čípků (pro modrou, zelenou a červenou barvu), které dohromady skládají barevný obraz tak, jak jsme zvyklí. Psi však mají pouze dva druhy čípků, a jejich vidění je proto podobné jako u lidí trpících zvláštním druhem barvosleposti - nerozlišují zelenou a červenou barvu. V jimi vnímaném světě převládají různé odstíny modré, žluté a šedé.

Psí zrak je od lidského odlišný i v jiných aspektech. Je to pochopitelné, protože se jedná o šelmy, které mají jiné potřeby (lov pohyblivé kořisti) než primáti (orientace v prostoru, barevné rozlišení potravy). Psi mají proti člověku v sítnici větší poměr tyčinek k čípkům. Barevné vidění u nich proto není tak vyvinuté, zato mnohem lépe vidí za šera. Za sítnicí mají navíc zvláštní reflexní vrstvu (tapetum lucidum), která odráží světlo zpátky a zvyšuje tak jeho využití. Tato vrstva je obzvlášť silně vyvinuta např. u koček - proto jim oči ve tmě svítí.

Ve srovnání s člověkem mají psi menší ostrost vidění, zato výborně vnímají pohyb. Jednotlivá plemena se liší vzájemným postavením očí, které určuje šířku zorného úhlu a schopnost prostorového vidění (to vyžaduje překryv zorných polí obou očí). Obecně platí, že psi svým zrakem obsáhnou větší část svého okolí než člověk.

Nesmíme zapomínat, že zrak není pro psa nejdůležitějším smyslem. Většinu informací o světě získává pomocí nesmírně citlivého čichu.

zdroj: http://www.celysvet.cz/

boxer


 

Jak vycvičit draka

Do kin tento úchvatný film přišel na jaře letošního roku. Chystala jsem se na něj přespříliš dlouho, takže jsem ho shlédla až včerejší večer a po pravdě řečeno - rozhodně jsem nebyla zklamaná. Dojem byl o to působivější, že jsem zatratila dabing a podívanou si užila hezky pěkně v originále s titulky. Nic jiného vám ani nedoporučuji :-) .

how_to_train_your_dragon_poster

Příběh se odehrává ve vikingské vesničce Blp, kde si všichni žijí vcelku poklidným životem, který jim znepříjemňují jen draci. Náčelník kmene se snaží nalézt jejich hnízdo a zlikvidovat jej, ale jeho pokusy vycházejí stále naprázdno. Každý Viking je houževnatý a plný síly. Každý až na jednoho. Škyťák je synem náčelníka a ani trochu se nepodobá typickému Vikingovi. Nad ostatními vyniká inteligencí a zabíjet draky se mu příčí. Dokonce to dotáhne tak daleko, že se s jedním spřátelí a naučí se na něm létat. Zkrátka pravý opak všech. Jak tuto skutečnost přijme Škyťákův otec? A bude mít vůbec tu možnost? Vždyť o svém synovi příliš neví…

how_to_train_your_dragon

Ačkoliv je celý příběh celkem předvídatelný, je neuvěřitelný. Nechybí odvaha, láska, oddané a neobvyklé přátelství. Mnozí by mohli říct, že hlavní dějovou linii tohoto filmu můžeme nalézt ve stovkách jiných, ale není tomu tak. Vše je zasazeno do prostředí, kde je převážnou dobu zima, kde je spousta druhů draků, proti nimž stojí Vikingové žízniví po vzájemném boji. Snímek ubíhá svižným tempem, nenajdete zde nudné pasáže, nejednou se zasmějete. Skvělá propracovanost vás nadchne. Co vás ale musí uchvátit na sto procent, pak dech beroucí hudba.

how_to_train_your_dragon_2

Z každého songu na soundtracku je cítit vikingského ducha, vybavíte si jednotlivé scény, před očima se vám budou míhat nejen rozliční draci, ale také mladí válečníci ve výcvikové aréně a Vikingové na lodích. Nečekejte zpěv, ten obsahuje pouhopouhá jedna skladba. Do celkové podoby soundtracku skvěle zapadá, nemám co vytknout.

how_to_train_your_dragon_3

Suma sumárum hodnotím tento počin, jak nejvýše to jde, tedy 100%. Více se dozvíte >>zde<< a >>zde<< . Druhý odkaz vás zavede na stránku patřící ryze filmu od studia DreamWorks. Najdete zde popis všech postav, draků, kteří se ve snímku objeví, trailer, galerii, hry a také popis příběhu. Vše navíc v češtině, doporučuji vstoupit ;-) .

Pokud jste Jak vycvičit draka ještě neviděli, co nejdříve tak učiňte a rozhodněte se pro originál s titulky ;-) .

how_to_train_your_dragon_4