Archive for Srpen, 2010

Vznešení mrtví - ediční plán

Přestože jsem si myslela, že se nové informace ohledně oblíbené ságy objeví nejdříve počátkem příštího roku, naštěstí jsem se zmýlila :-) . Byl aktualizován předběžný ediční plán pro domovský knižní trh Vznešených mrtvých, který sahá až do roku 2014, kdy by měl vyjít třetí díl - a teď pozor - třetí série! Pravdou je, že podle oficiálních stránek bude mít druhá série tři díly a řada třetí prozatím rovněž. Jak to tedy bude vypadat?

Nejprve bych ráda připomněla první sérii, která čítá celkem šest knih. Všechny vyšly i na území  České republiky pod taktovkou nakladatelství Fantom Print. Jak jsem již psala v předešlém článku o díle manželů Hendee, druhá série u nás započne vycházet od roku 2011, což je období, kdy za oceánem vyjde poslední díl druhé série. Do let 2012 - 2014 je rozložena třetí řada. Zda je poslední či nikoliv, se neví…

I. série

Protože jde opravdu jen o připomenutí, následuje výčet veškerých dílů i s jednotlivými obálkami…

1. Dhampir

2. Zloděj životů

3. Sestra mrtvého

4. Zrádce krve

5. Rebel

6. Dítě mrtvého boha

II. série

V březnu loňského roku jsem o druhé řadě mluvila poprvé. Tehdy byl znám oficiální název prvního a druhého dílu, pracovní název třetího a také obálka pro zahajovací svazek. Leesil ani Magiera a Chap už nejsou hlavními protagonisty. Zcela je nahradila učenka Wynn, k níž se přidá i upír Chane. A aby toho nebylo málo, dojde i na změnu prostředí, ve kterém se celý příběh do té doby odehrával. Vy, kteří na mém blogu čtete pravidelně rubriku Knížka, jistě víte, že v červenci jsem vám ukázala ofiko obálku druhého dílu. Závěrečný díl druhé série obálku ještě nemá, respektive stále nebyla odhalena. První dvě znovu uvedu a nesmím zapomenout na podstatnou věc a sice, že uvedená pojmenování jsou amatérským překladem, o nějž jsem se pokusila (originály jsou vždy v závorce).

1. Ve stínu a šeru (In Shade and Shadow)

2. Přes kámen a moře (Through Stone & Sea)

3. Skutečnosti a bestie (Of Truth & Beasts)

- ve své domovině vyjde v lednu příštího roku

III. série

Odhalení třetí série je překvapující o to víc, že ve druhé řadě nevyjdou více než tři knihy. Fanoušci se mohou jen dohadovat nad otázkami, které vyvstávají. Vrátí se do popředí Leesil, Magiera a Chap? Bude mít nějakou úlohu Wynn nebo vypadne ze “hry”? A co když přijdou zcela nové hlavní postavy? A budou to ty, které se objevily ve druhé sérii nebo úplně nová krev? Nejen to čtenáři řeší. Je jasné, že ti američtí jsou ve svých dohadech přesnější, vždyť mají doma na svých policích o dvě knihy více než my. Nezbývá než nadále čekat a vytrvat.

V následujícím seznamu jsou všechny názvy pracovní. Opět jsem si dovolila jejich hrubý překlad, který jsem však tentokrát uvedla do závorek…

1. The White Woman (Bílá paní)

- vyjde v lednu roku 2012

2. The Dog in the Dark (Pes ve tmě)

- vyjde v lednu roku 2013

3. The Last Sorcerer (Poslední čaroděj)

- vyjde v lednu roku 2014

———————————————

Už teď jsem nesmírně zvědavá, jak budou vypadat obálky, jaký příběh nové díly přinesou a také jak dopadnou pracovní názvy - zatím byly vždy zachovány. Určitě dál sledujte mé stránky, Vznešené mrtvé nespouštím z očí :-) .

(zdroj informací a obrázků: http://www.nobledead.com)

 

Pozvánka ke čtveřici článků

Dnes bych vás ráda pozvala ke třem recenzím a jednomu obsahu, které mi vyšly v časovém období od května do srpna letošního roku. O třech knihách jsem se již zmínila v rubrice Knížka. Jediná, o níž nebyla řeč, patří do čtenářského deníku, neboť ji napsal Karel Havlíček Borovský A není školy, ve které by se o tomto díle nevyučovalo.

Pro představení titulů jsem zvolila tradiční metodu, kdy autor, název a obrázek jsou zároveň odkazem na příslušnou webovou stránku a nechybí ani malá ukázka z recenze…

Boris Starling - Zatmění

Zatmění je čtvrtým a prozatím také posledním dílem spisovatele Borise Starlinga, jehož předešlé knihy se pokaždé staly bestsellerem. Ačkoliv většina kritiků uvádí, že se jedná o nejlepší Starlingův počin, čtenáři jsou spíše rozpačití…

Hákový kříž ve světle vybarveném kruhu, ve kterém se kroutí spirála, v dolní části přebalu jako by říkal, že držíte v rukou román odehrávající se za druhé světové války. Nenechte se však mýlit, není tomu tak. Děj je vsazen do období, kdy světem zmítá studená válka, do roku 1952.

(ukázka z recenze)

Karel Havlíček Borovský - Křest svatého Vladimíra

borovsky-krest

Karel Havlíček Borovský patří k nejvýraznějším satirikům české literatury. Za svůj kritický postoj ke skutečnostem, jež panovaly za jeho života, tedy v 19. století, byl poslán do vyhnanství do rakouského Brixenu, kde žil pod policejním dohledem. Z nedobrovolného exilu se do vlasti navrátil o čtyři roky později (r. 1855), rok před svou smrtí.

Dílo, které bych vám ráda představila, patří mezi počiny, které nemohly být za Borovského bytí vydány a šířily se pouze opisem. S největší pravděpodobností jej k napsání inspiroval pobyt v Rusku, kde působil jako vychovatel a kde se dočkal hořkého zklamání v podobě carského absolutismu…

(ukázka z článku)

David l’Hermitte - Michael Jackson (1958 - 2009)

Nad jeho skonem se stále vedou nesčetné dohady a snad ani nikdy neskončí. V jednom se však většina shodne – byl to Král popu, umělec, který se rodí jednou za sto, ne-li tisíc let. David l’Hermitte, francouzský publicista, sepsal biografii tohoto populárního zpěváka již před dvěma lety, ale českého překladu jsme se dočkali až po Jacksonově smrti, což působí jaksi paradoxně.

(ukázka z recenze)

Ariana Franklinová - Labyrintem smrti

V březnu letošního roku vydalo nakladatelství Jota druhý historický román z pera Ariany Franklinové Labyrintem smrti. Spisovatelka je autorkou velmi zdařilé Vykladačky smrti, která si vysloužila prestižní ocenění pro detektivky s historickou tématikou (Cena Ellis Petersové). Jak evokují oba názvy děl, jedná se o první a druhý díl, přičemž ten následující není přímo navazujícím. Souvislost mezi knihami pobízí k jejich srovnání, kterému se pochopitelně neubráním.

(ukázka z recenze)

—————————————

Vaše Literatura je velmi zdařilý a kvalitní projekt. Pokaždé, když vám jej doporučuji, jsem si o jeho úspěšnosti jistější a jistější. Svědčí o tom stále větší počet návštěvníků. Jestliže se k nim přidáte, neprohloupíte. Najdete zde recenze na nejrůznější knihy, medailonky některých autorů, zajímavé rozhovory, dějiny literatury a mnoho dalšího. Vaše Literatura je studnice informací z literárního světa, která nemá konce a neustále se rozrůstá :-) . Bezpochyby si tu každý najde to své ;-) .

 

Nepodceňujte línání svého psa

Nemyslím tím línání, které přichází dvakrát do roka - na jaře a na podzim -, to je pravidelný proces, jímž si procházeli už psí předkové. Na podzim mění hafáci svou srst, aby si pořídili teplejší kožich, na jaře zase naopak - aby se jej zbavili a nabrali lehký “oděv”.

pes

Záleží také na každém plemeni. Existují ty, jichž se vypadávání chlupů téměř netýká (taková plemena je přesto nutné vyčesávat jako každé jiné. Patří sem např. pudl.). Pak jsou rasy, které línají v již zmíněné pravidelnosti a po zbytek roku mají pokoj a v neposlední řadě najdeme spoustu plemen, které línání trápí celoročně. Je však otázkou, koho průběžná ztráta chlupů trápí více - psa nebo jeho pána? Odpověď se nabízí sama a myslím, že je zbytečné ji psát :-) .

Je důležité psa vyčesávat, i kdyby to mělo být jen jednou denně. Proč? Pravidelné přejíždění psa speciálně uzpůsobeným hřebenem (ve správném zverimexu vám poradí, pro jakou srst je jaký hřeben vhodný) zvířeti pomáhá zbavit se odumřelé a nevylínané srsti a pokud svého psa naučíte, že česání mu neublíží, bude si to pravděpodobně i užívat.

plys

Pokud budete mít podezření, že váš psí miláček nelíná tak, jak by měl, neberte to na lehkou váhu. Existuje mnoho faktorů, které srsti neprospívají. Ku příkladu pokud pes tráví mnoho času v bytě se stálou teplotou, může se stát, že bude línat permanentně a tedy bez ohledu na to, které plemeno máte. Objevuje se také termín patologické línání, jež se projevuje mnohonásobně vyšší intenzitou vypadávání chlupů (objevují se dokonce lysá místa).

Ráda bych uvedla případ, s nímž jsem se setkala v nedávné době a stále ho řeším. Jedná se o mého vlastního pesana, kterého mám až nezdravě ráda (přesto na něj dokážu, jak se patří, zařvat :-D ).

Andy

Andy je kříženec jak má být, protože i jeho vlastní rodiče jsou směsicí, nevím čeho. Projevily se u něj geny předešlých generací, takže je o něco větší než jeho rodiče a hyperaktivita z něj přímo čiší. Jeho srst mohu přirovnat k té, co mívají dalmatini - krátké i dlouhé jehličky se dostanou a zabodnou snad všude. Líná celoročně, přičemž na jaře a na podzim pořádně, zima a léto jsou odpočinkovějším obdobím. Proto mě uprostřed července vyděsilo, když mi hupsnul do klína a po jeho seskočení jsem měla celé tílko chlupaté. Nejdříve mě napadlo, že to bude vedry, která naši republiku sužovala, že se jeho tělo automaticky zbavuje srsti, aby si ulevilo. Jenže po opadnutí náporů horka se nic nezměnilo, Anďouš začínal vypadat vypelichaně. Když jsem mu chytila srst za krkem a zatáhla, nic necítil a mezi prsty mi zůstal nelichotivý počet chlupů. Návštěvu veterináře jsem nechtěla a samozřejmě také nemohla odkládat…

stetoskop

Od veta jsme odcházeli s doplňkovým krmivem, kdyby byla příčinou chybějící složka v granulích a také s vědomím, že důležitý bude výsledek testu na srst. Ten byl po 13 dnech. Verdikt zněl - plíseň - s největší pravděpodobností od koček, které nám v noci lezou na zahradu. Andík dostal první injekci z celkových tří (každých 10 dní) a také dvě dávky přípravku, který se rozmíchá v určitém množství vody. Směs se vmasíruje do srsti, ovšem nejdříve je nutné psa řádně vykoupat. Koupel, kterou Andy nemá rád, proběhla v pondělí, druhá ho čeká po čtyřech dnech. Už nyní je srst na pohled krásnější, vypelichanost zmizela a na dotek je snad jemnější než moje vlasy :-D .

Věřím, že Andyho léčba probíhá, jak má. Už nyní bych hrozně ráda poděkovala MVDr. Ladislavu Mladému, jehož přístup je skvělý a kterého mohu jedině doporučit . DÍKY ZA VŠECHNO!

i brzy po ránu vypadá spokojeně :D

Na závěr bych chtěla zdůraznit, že opravdu není radno podceňovat jakoukoliv fyziologickou či psychologickou změnu u psa. Jestliže budete chtít nejdříve koupit sami nějaké vitamíny, nedělejte to. Veterinář nejlépe pozná, v čem je problém a doporučí vhodný postup. Sama jsem uvažovala, že zajdu do chovatelských potřeb a udělala jsem jen dobře, že jsem si to rozmyslela.