Archive for Červenec, 2010

Tři v jediném měsíci

Konečně se mi vrátil můj zápal do čtení a tak se mi podařilo během necelého měsíce přečíst tři knížky :) . Je možné, že pro někoho z vás to je chabý výsledek, ale já jsem spokojená - zvláště když vezmu v potaz, kolik knížek se mi při dokončování studií nahromadilo a kolik mi jich na poličce zbývá (ne mnoho) :) .

Všechny tituly vám postupně krátce představím. Na dva jsem již napsala recenze, které postupně vycházejí na webovkách literárního magazínu Vaše Literatura. Odkazy naleznete později v rubrice téhož znění ;-) .

Ariana Franklinová - Labyrintem smrti

franklin_labyrint

Tento historický román nepřímo navazuje na předešlé dílo úspěšné literátky Ariany Franklinové - Vykladačka smrti, o němž jsem na svém blogu v minulosti psala. Hlavní postava Adélie, která je znalá v oblasti mrtvých, je proti své vůli povolána k vyřešení vraždy milenky samotného krále Anglie. Doprovází ji její přátelé a dokonce také biskup se svou malou družinou. Souběžně s klíčovou dějovou linií běží vyšetřování jiné vraždy, přičemž není jasné, nakolik spolu oba případy souvisí.

Stejně tak jako první díl, také Labyrint je napsán velmi čtivě, příběh je svižný, zbytečně se nezdržuje. Navíc pokud se autorka opírá o některé skutečnosti z prvního svazku, nemusíte se bát, že se ztratíte, neboť je vše podáno tak, že porozumí i ti čtenáři, kteří Vykladačku přeskočili.

Anja Snellmanová - Obchod s mazlíčky

snellman_obchod

Je pravděpodobné, že už podle samotného přebalu jste poznali, o co v této knize jde, co se v Obchodě s mazlíčky prodává. Nejsou to bohužel pouze domácí zvířata, to je ve skutečnosti jen zástěrka pro veřejnost. Skutečným kšeftem jsou mladičké dívky, které nepřesáhly věkovou hranici sedmnácti let.

Patnáctiletá Jasmin žije se svou matkou, navštěvuje školu a téměř veškerý svůj volný čas tráví se svou nejlepší kamarádkou. Jednoho dne se po ní slehne zem. Stala se obětí vraždy nebo odešla sama? Knížka není klasickým vyprávěním z pohledu autorky a na originalitě získává také výrazy vulgárními a sexuálními.

Iris Johansenová - Tekoucí písek

johansen_pisek

Poslední knížkou, kterou jsem dočetla dnes, je thriller, v němž se nelítostný vrah dětí rozhodne, že si pohraje s Evou Duncanovou - ženou, které před několika lety neznámý člověk unesl dcerku. Eva neustále pátrá po dceřiných ostatcích, aby je mohla důstojně pohřbít. Věta “Pořád ještě postrádáš svoji malou Bonnie?” ji vybudí k novým krokům, aby dopadla toho, kdo se baví zabíjením nevinných a kdo chce přilákat do svých tenat také ji samotnou.

—————————————-

Pokud jsem vás ani na jednu publikaci nenalákala, možná vaše rozhodnutí změní již zmíněné recenze, ve kterých je více informací a dozajista i více lákadel :-) . Do konce letních prázdnin by měly všechny články vyjít - pozorně tedy sledujte buď mé, nebo stránky Vaší Literatury. No a já si jdu na zítřek připravit další knížku (ale o té až zase někdy jindy) :-) .

 

2. ročník literární soutěže

První den minulého týdne, tedy 19. 7., se nesl v duchu vyhlášení druhého ročníku literární soutěže Píšu, píšeš, píšeme. Loňské kolo bylo velmi bohaté na zaslané příspěvky a rozhodnout o vítězi nebylo zrovna dvakrát jednoduché. Kromě toho se také ukázaly některé nedostatky, kterým se Vaše Literatura letos vyvarovala a tak je soutěžní klání zdokonaleno :-) .

soutez

Druhý ročník je rozdělen do tří kategorií, respektive má tři soutěžní témata:

  1. Obyčejný život (povídka)
  2. Na stopě (detektivní příběh)
  3. Bylo, nebylo… (pohádka pro moderního čtenáře)

Každý soutěžící může zaslat ke každému tématu pouze jeden příspěvek, který musí být napsán prozaicky. K dalším pravidlům patří také, že příspěvek do soutěže:

  • musí mít děj
  • musí být vlastním textem soutěžícího, který zatím nebyl nikde publikován
  • rozsah musí být min. 3000 znaků, max. 10 000 znaků (včetně mezer)

Podrobnější pravidla naleznete >>zde<<. Stejně tak se tu dozvíte, kdo je sponzorem soutěže a o jaké výhry soutěžící “bojují”.

sout

Své příspěvky můžete zasílat do 30. října 2010. Po ukončení soutěže budou výsledky známy nejpozději do 14 dnů. A abych nezapomněla - všechny příspěvky jsou uveřejněny >>zde<<. Můžete si tak počíst, najít si svůj nej příběh (bude udělena i cena čtenářů) a pochopitelně sledovat, jak silná je konkurence, pokud se sami účastníte ;-) .

 

Poslední lázeňské dny

Neúprosně se blíží den, kdy to bude přesně rok, co jsem odjela do Františkových Lázní. Je tedy nejvyšší čas za nimi udělat závěrečnou tečku :-) .

František, ke kterému vedly kroky většiny žen (moje ale ne :-P)
František, ke kterému vedly kroky většiny žen, které si přály do roka chovat

Poslední dny jsme se v lázních příliš nezdržovali a jezdili za kulturou - ať už tradiční, kterou tvoří hrady a muzea, nebo netradiční, jakými jsou přírodní rezervace. Ačkoliv se ke konci mého pobytu počasí zhoršilo, měli jsme přeci jen štěstí, že nikdy nepršelo a i to slunko tu a tam vysvitlo .

1. Motýlí dům

4. srpna loňského roku jsme plně obsadili auto, aby se mohlo jet do nedalekých Žírovic, kde se nachází Motýlí dům plný barevné exotické krásy. Nabídnu vám celkem pět fotografií, které jsem vybrala ze svého alba :-)

Motýlí dům
Motýlí dům

Nejprve musíte jít do přízemí, kde je pokladna a neživá expozice. Můžete si zde také zakoupit upomínkové předměty (např. pohledy, záložky, přívěsky a jiné mnohem zajímavější dárky :-) ). Navíc se tu dozvíte, jak dlouho Motýlí dům funguje, jak dlouho se majitel chovu motýlů věnuje a mnoho zajímavých věcí. Pokud vás něco zajímá, můžete se pochopitelně zeptat :-) .

motýli, kteří zemřeli přirozenou smrtí, jsou našpendleni, aby poté byli přidáni do expozice
motýli, kteří zemřeli přirozenou smrtí, jsou našpendleni, aby poté byli přidáni do expozice
neživá expozice
neživá expozice

Až se nabažíte neživé výstavy a informací, čeká na vás expozice živá v tropickém skleníku, která je pochopitelně mnohem zajímavější.  Můžete zde fotit, ale bez blesku a také vaše pohyby by měly být pomalé, aby se motýli neplašili.

949

951

Myslím, že více snímků uvádět nemusím. Určitě si udělejte na tuto velmi zajímavou výstavu výlet, neprohloupíte. Navíc můžete návštěvu Motýlího domu spojit s návštěvou přírodní rezervace, k níž se dostanu v následném textu :-) . Více o Motýlím domě na oficiálních stránkách, na které se dostanete >>tudy<< .

2. SOOS - přírodní rezervace

Původně jsme chtěli jet z motýlí farmy zpět do centra Františkových Lázní, ale naštěstí padlo rozhodnutí, že když už výletujeme, proč toho nevyužít a nezajet do blízké přírodní rezervace? SOOS byla vyhlášena roku 1964, a přestože je poměrně rozlehlá, zpřístupněna je pouze část, kterou vede 1,2 km dlouhá stezka. Než se vydáte směrem k dřevěné lávce, určitě jděte nejdříve do obou muzeí, v nichž se nachází jedinečné expozice :-) .

je těžké vybrat z množství fotek tu pravou - tady je maketa mamuta ;-)
je těžké vybrat z množství fotek tu pravou - tady je maketa mamuta ;-)
protože si nejsem jistá, o jaké prehistorické zvíře jde, raději svou domněnku neuvádím
protože si nejsem jistá, o jaké prehistorické zvíře jde, raději svou domněnku neuvádím
995
rašeliniště

Císařský pramen
Císařský pramen
pohled na stezku
pohled na stezku
rybník s nějakou tou kachničkou :D
rybník s nějakou tou kachničkou :D

Fotky, ať už jsou jakkoliv povedené, nedokážou vystihnout skutečnou krásu, která se vám naskytne při návštěvě přírodní rezervace SOOS. Více informací, včetně důležité mapy, jak se k SOOSu dostat, naleznete na ofiko stránkách ;-) .

3. Chrám sv. Olgy

Bylo těžké ostatní přemluvit, abychom si udělali menší zacházku ke krásné stavbě, jakou je pravoslavný chrám svaté kyjevské kněžny Olgy, který je nejstarším v Čechách (postaven byl r. 1888). I kdyby se mi to ale nepovedlo, šla bych sama. Vybrala jsem jediný snímek, který zachycuje celkový pohled na chrám :-) .

pravoslavný chrám sv. Olgy
pravoslavný chrám sv. Olgy

4. Městské muzeum

Do útrob městského muzea jsem vstoupila úplně sama 5. srpna 2009. Všichni odmítli jít a tak o mnohé přišli. Ale hlavně mě to svým způsobem zklamalo . Co se dalo dělat, na samotu jsem zvyklá, tak jeden den navíc mě nezabil. Milým překvapením pro mě bylo, že mi bylo dovoleno fotografovat :-) . Podmínkou bylo, že fotky nesmím nikde vystavit, že si je musím uchovat jen pro domácí použití. Velmi ráda jsem pravidlo splnila, neboť snímky jsem pořídila opravdu hezké (ale nechci se tu chválit, není to můj styl). Proto uveřejním obrázek z ofiko webu muzea, kam vás ihned poté pozvu ;-) .

původní František, který byl nahrazen kopií (kopie je od originálu zcela odlišná, což mě překvapilo)
původní František, který byl nahrazen kopií (kopie je od originálu zcela odlišná, což mě překvapilo)

Muzeum opravdu stojí za návštěvu - působí zde příjemná atmosféra, dozvíte se něco o historii Františkových lázní, na stěnách jsou také několikanásobně zvětšené dobové snímky. Pokud máte rádi historii, nebo pokud máte jen cestu kolem, neváhejte - rozhodně neprohloupíte, když místní muzeum navštívíte :-) . Na oficiální stránky se dostanete >>tudy<< .

5. Hrad Loket

Hrad Loket je další okouzlující místo, které jsem měla možnost navštívit (6. srpna 2009). Ano, je od Františkových Lázní poměrně daleko, ale díky jedné spolulázeňkyni, která jela navštívit své příbuzné bydlící nedaleko Lokte, jsem se sem podívala. Jsem jí za to velmi vděčná :-) .

hrad Loket

hrad Loket

nádvoří

nádvoří

Na následujícím snímku můžete vidět Gottsteina, kterého najdete na hradním nádvoří. Váží se k němu tato slova:

“Ten, kdo se dotkne špičky vousů Gottsteina na loketském hradě, bude si přát dobrý úmysl a zanechá zde symbolický peníz, tomu se přání vyplní. Ale běda tomu, kdo se dotkne kyje v rukou za zády, či jenom na zlý úmysl pomyslí… Toho do roka stihne Gottsteinův hněv!”

Gottstein - vládce loketských skal, kamenů a podsvětí

Gottstein - vládce loketských skal, kamenů a podsvětí

Z celé prohlídky mě nejvíce zaujala expozice Útrpné právo. Už bez průvodce vstoupíte do temné chodby, z níž nahlížíte do kobek, kde jsou různými způsoby mučeni hříšníci. Některé postavy se pohybují a nechybí ani zvuková kulisa, která místu dodává na strašidelnosti.

lámání
lámání v kole
pálení, cejchování (jedna z pohyblivých kulis)

pálení, cejchování (jedna z pohyblivých kulis)

Věřte, že ukázek mučení je na Lokti mnohem více, toto jsou jen dvě malé ukázky, u nichž jsem si řekla, že by vás měli nalákat nejvíce :-) . Z Útrpného práva můžete sejít po schodech ještě níže, kde je vybudováno autentické vězení z let 1822 - 1948.

Hrad Loket nabízí jedinečnou podívanou, o kterou se nenechte v žádném případě připravit. Samotné internetové stránky mají velmi originální provedení, jak můžete sami vidět >>zde<<.

6. Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Na tomto státním zámku jsem se objevila v den odjezdu z lázní. Zavazadla už byla uložena v kufru auta, mnoho kilometrů mě dělilo od Františkových Lázní a také skvělé party, s kterou jsem se ten den viděla naposledy. Cestou domů jsme se s rodinou stavěli v Bečově, protože památky máme všichni moc rádi :-) .

Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou

Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou

Zpřístupněn je pouze zámek - hrad je v dezolátním stavu, ale opravy by již měly být v plánu. V Bečově se nachází jedinečná památka - Relikviář svatého Maura. Už kvůli němu si nenechte návštěvu tohoto zámku ujít. Vidět na vlastní oči něco tak parádního a úchvatného je zážitek na celý život. Klidně bych si to zopakovala - poslechnout si, jak dlouho trvalo zrestaurování, jak Česká republika o tuto drahocennost málem přišla a na závěr se kochat samotným Relikviářem. Jděte do toho!!! :-)

Relikviář svatého Maura

Relikviář svatého Maura

A jako pokaždé, i nyní vás zvu na oficiální stránky bečovského zámku :-) .

posezení v podzámčí

posezení v podzámčí

No a to je konec mého měsíčního pobytu ve Františkových Lázních. Stále na něj vzpomínám, jinak by to ani nešlo. Byl to měsíc, kdy jsem byla sama sebou, kde mě nikdo neodsoudil jen kvůli mému vzhledu, kde jsem se stala součástí super kolektivu, který jen tak znovu neuvidím :-( . Život jde dál, uvidím, kam mě zavane :-) . Přichází poslední pohlednice z letního lázeňského městečka, kde na vás čeká spoustu věcí k poznávání a mnoho příjemných procedur ;-)

11

P. S.: Rozhodla jsem se, že jednotlivé procedury popisovat nakonec nebudu. Důvodem je, že moje vysvětlování patří k chaotickým a pak - přišli byste o to těšení se na neznámo ;-) .

 

Oslovilo mě…

V poslední době mě oslovilo několik písniček (tři :-D ).  Je mi jasné, že je určitě všichni znáte (ať už z rádií nebo netu), ale přesto se možná najde někdo, kdo si je vyslechne poprvé :-) . Ať tak či onak, pojďte si je se mnou pustit a jejich tóny si nechte proniknout do uší

Žentour - V  příštím životě

zentour_klip

Návrat skupiny Žentour se mimořádně povedl. Skvělý song V příštím životě musel chtě nechtě oslovit všechny příznivce Janka Ledeckého a spol. Klip se natáčel v metru za plného provozu, bez jakéhokoliv povolení. Když byla kapela z podzemních prostorů vykázána, měla potřebný materiál dávno natočený :-) . Pojďte se na jeho finální sestřih podívat…

Ruda z Ostravy - Ostrava

ruda_z_ostravy

Předělávka songu Empire State of Mind od Jay Z a Alicie Keys. Co si budeme povídat, Ruda z Ostravy s Martinou Pártlovou (kterou k nazpívání písničky pozval) všemu dodal šťávu, jeho singl se daleko lépe poslouchá. V rádiu ani na televizních obrazovkách však tento počin nečekejte, neboť milý Ruda zapomněl na podstatnou věc - na autorská práva. Žádá o ně zpětně, tak snad se poštěstí a majitelé práv za velkou louží nebudou dělat drahoty. Na internetu je však téměř vše dovoleno, tak pojďme na to :-) .

Xindl X - Láska v housce

xindl_x

Debut Xindla X, alias Ondřeje Ládka, který nese název Anděl, jsem z počátku odmítala jako příšernost. Čím častěji jsem ho ale slýchávala, tím více se mi líbil, až jsem dospěla ke stažení tohoto songu. Když jsem pak nedávno narazila na stanici Óčko na Lásku v housce, zůstala jsem přikovaná v křesle, na tváři se mi zračil výraz znechucení. Xindlovi se však podařilo to samé, jako poprvé - opět si mě svou písní získal, tentokráte během kratší doby než s Andělem. Tu melodii jsem zkrátka nedokázala dostat z hlavy. Nesmím také zapomenout, že Láska v housce je duet Xindla X s Olgou Lounovou, jež je zároveň Odřejovou přítelkyní :-) . No a klip? Ten je prostě skvělej :-) (navíc se u něj dá skvěle kroutit :-D ).

 

Vyšel druhý díl druhé série Vznešení mrtví

Bohužel však ve Spojených státech amerických, kde má tato fascinující sága původ. U nás si ještě nějaký ten pátek počkáme. Fantom Print, který Vznešené mrtvé vydává v České republice, oznámil již ke konci roku 2009, že pro rok 2010 se v edičním plánu s touto ságou nepočítá, ale v roce následujícím (tedy 2011) se všichni příznivci dočkají. Chce to tedy jen vytrvat :) A věřte, že čekání se vyplatí, neboť podle zaoceánských zpráv druhá série neztratila nic z poutavosti a čtivosti série první ;-) .

the_noble_dead_saga

Naposledy jsem na svém blogu o Vznešených mrtvých psala v půli června loňského roku, kdy jsem vám představila oficiální obálku druhého dílu (pochopitelně druhé série - tuto skutečnost již nebudu dále zmiňovat. Berte, prosím, automaticky, že se jedná o ni :-) ). Během celého roku jsem pravidelně sledovala internetové stránky manželů Hendee, jež jsou autory ságy. O čem vypráví tolikrát zmiňovaný druhý díl, se mohli neameričtí čtenáři dozvědět z ofiko stránek roku 2010. Přesnější dobu vám říci nemohu, ale s největší pravděpodobností se tak stalo k počátku jarního období, kdy se druhý díl objevil na knižních pultech (v USA samozřejmě). Článek jsem chtěla napsat mnohem dříve, ale studium mi to nedovolilo… Nyní už ale dost o všem ostatním. V následujících řádcích se pokusím přiblížit obsah druhého dílu natolik, jak jen mi to má chatrná angličtina dovoluje (pochopitelně s pomocí Googlu :-D ) …

Přes kámen a moře (amatérský překlad)

Přes kámen a moře (amatérský překlad)

Ve druhém díle má Wynn nesnadný úkol - musí získat zpět prastaré texty, které získala v zámku (na hradě) ve Farlandu, přičemž má pouze jediné vodítko, které by ji mohlo dovést k cíli -> je možné, že jsou do věci zapojeni “Stonewalkers” (překlad bude záviset na překladateli knihy). Je tedy nutné cestovat k horské pevnosti trpaslíků, aby byla neznámá sekta (což by měl být název “Stonewalkers” - že by něco jako kameníci?) nalezena.

Wynn při jejím putování doprovází Shane a elfí vlk Shade - dva velmi nejistí spojenci, kteří jí dělají průvodce. Při svém putování se musí Wynn ponořit hluboko, aby pochopila nejen náboženství předků, ale také ústní tradice. Mladá učenka při tom všem chce odhalit více rébusů a otázek…

———————

Na oficiálních stránkách ságy je uvedena ukázka (prolog), kterou však z pochopitelných důvodů překládat nebudu, neboť to přísluší zkušeným překladatelům knih :-) . Ságu Vznešení mrtví budu opět nadále sledovat, ale předem vás musím upozornit, že další novinky se objeví nejspíše až ke konci tohoto roku (či na počátku toho následujícího), protože třetí díl druhé série je v Americe plánován na r. 2011.

 

Ohlédnutí za květnem 2010 III.

Květen letošního roku přinesl mnoho změn a bohužel ne pouze pozitivních. Zaměřím se na tři události, které považuji v současnosti ve svém životě za podstatné, neboť mě svým způsobem ovlivnily. Již jsem se věnovala  hokejovému mistrovství, které se konalo v Německu, a tragicky zemřelému umělci - Petru Mukovi. Dnes celé ohlédnutí završím volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky…

mix2

3. VOLBY 2010

(28. a 29. 5. 2010)

Nemá smysl, abych zde rozebírala, kdo s kolika procenty hlasů zvítězil, mé ohlédnutí bude krátké a stručné. Ze všeho nejdříve uvedu základní údaje týkající se Poslanecké sněmovny, ačkoliv je dozajista všichni znáte :-)

PSP ČR

psp_cr_logo -je dolní komorou Parlamentu ČR

- 200 poslanců, kteří jsou voleni na 4leté funkční období poměrným zastoupením v tajném hlasování

- sídlo má na Malé Straně v Praze ve Sněmovní ulici

- volit může každý, kdo je způsobilý k právním úkonům, je občan ČR a dosáhl věku 18 let

- být zvolen do PS může být člověk splňující stejné podmínky jako výše, jen nestačí plnoletost, nýbrž je nutné dosáhnout 21 let

PSP ČR - Volby 2010

Výsledky voleb jsou nějaký ten pátek známy, finišuje také dohadování stran, které v tajném hlasování uspěly. Sestavila jsem jednoduchou a přehlednou tabulku, v níž jsou krásně vidět důležité informace…

schema

Ačkoliv volby vyhrála ČSSD, měla pramalou (nebo spíše žádnou) šanci na sestavení Vlády. Tehdejší předseda Jiří Paroubek si naivně myslel, že zvítězí drtivými 30%. Po těsném vítězství z čela strany odstoupil - ostatně tak jako mnoho jiných. Jmenuji například Cyrila Svobodu, jehož KDU-ČSL se poprvé v historii do Poslanecké sněmovny nedostala a vypadla ze hry. Svou účast ve Sněmovně také nezopakuje Strana zelených, která především díky Martinu Bursíkovi a Kateřině Jacques ztratila podporu voličů.

President Václav Klaus pověřil sestavením vlády Petra Nečase, nyní již předsedu ODS. Občanští demokraté se umístili na druhém místě a sestavují vládu společně se třetí TOP 09 a posledními Věcmi veřejnými. Čtvrtí Komunisté budou společně s ČSSD v opozici. V České republice tak vznikne středopravicová vláda, která plánuje několik reforem a změn (ať už razantních či naopak).

rozdeleni_mandatu_ps_2010

Můj pohled na Volby 2010

… je v celku pozitivní. Nepřála jsem si vítězství ČSSD, neboť mi bylo jasné, jakou paseku by Jiří Paroubek způsobil s neustále zvyšujícími se sociálními dávkami. Jenže stejně tak jsem si nepřála prosazení TOP 09 - tato odnož ODS vznikla jen proto, aby odchytila nespokojené voliče ODS, o čemž svědčí přítomnost Miroslava Kalouska a také mnoha dalších. Věci veřejné se zatím vybarvují. Byla jsem jejich příznivcem, ale od okamžiku, kdy se stal jejich předsedou Radek John, jsem se od nich odvrátila. Kéž by mě “Véčkaři” mile překvapili, žel tomu nevěřím.

Některé změny, na nichž se trojkoalice (ODS, TOP 09 a VV) dohodla, se mi příčí, najdou se však i takové, které beru jako přijatelné či s nimi dokonce souhlasím. Jedná se zejména o:

1.  zavedení školného - strop by měl být 20.000 Kč za akademický rok. Studenti sepisují petice, snaží se protestovat. Marně. Volili jste TOP 09? Volili! Tak si milí studentíci nestěžujte, měli jste si přečíst jejich program a nedat na řeči jiných. Teď si připravte peněženky, budete je potřebovat. Osobně s tímto postupem částečně souhlasím. Záleží, jak bude vypadat finální verze studentských půjček a také přístup jednotlivých škol (dle mého názoru by každá VŠ měla začít s minimálním školným a až bude mít odpovídající vybavení, může zvyšovat.)

2.  změna poplatků ve zdravotnictví - stále propírané poplatky, kterým se říká regulační, ačkoliv se nezdá, že by něco regulovaly. Trojkoalice se dohodla na ponechání poplatků za návštěvu lékaře a pohotovosti, chce zrušit poplatek za položku na receptu (nahrazeno 30 Kč za recept celý) a zvedne poplatek za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun českých s tím, že by cena měla odpovídat poskytovaným službám. No - v tom případě aby byl pobyt v některých nemocnicích zdarma… A můj názor? S třiceti kačkama u lékaře problém nemám. Co mi přijde jako zlodějina, je vybírání poplatku v lékárně (ať už za položku nebo za celý recept). Vždyť lidé doplácí už takhle na léky horentní sumy, lékárny z toho skvěle profitují - tak proč jejich majitelům cpát ještě 30 Kč? Co se  týče šedesáti korun v nemocničních zařízeních, byla jsem s nimi smířená. Ale zvýšení na rovnou stovku? Je mi líto, do nemocnice si jen tak lehnout nepůjdu - zvlášť ne do té naší, kde je péče otřesná, že vás tam nechají klidně zemřít. Až se zlepší péče o pacienta, neřeknu ani slovo a peníze jim předám s úsměvem na tváři…

3.  porodné - TOP 09 jej chtěla zrušit úplně, nakonec však ustoupila. Neradujte se předčasně, budoucí i současné matky na mateřské. Porodné bude vypláceno jen za první dítě a to pouze té rodině, která má příjem do 2,4 násobku životního minima (tedy tzv. “chudým rodičům”). Zdá se, že přivést na svět potomka a radovat se z jeho přítomnosti nebude jen tak a česká populace bude nejspíše dále oslabovat. Pré budou mít nejen přistěhovalci, ale především jedna nejmenovaná minorita, která má plná ústa diskriminace, přičemž ona diskriminuje nás. Ale to jsem odbočila od původního tématu… Zkrátka a dobře - opět špatně nastavený systém!

4.  přímá volba presidenta republiky - na tomto bodě se vzniklá trojkoalice dohodla bez sebemenších potíží a já jen doufám, že svému slibu dostojí a přímá volba českého presidenta bude uzákoněna.

hlasovaci_listky

Více informací o proběhlých volbách do PSP ČR v letošním roce naleznete >>zde<< , >>zde<< a také >>zde<< (např. o kroužkování, které se stalo pro Volby 2010 symbolickým).

nejbližší volby:

Do obecních zastupitelstev ve dnech 15. a 16. 10. 2010.

——————————————————————————–

Tímto zakončuji ohlédnutí za květnem 2010 :) . Pevně věřím, že se mi povedlo a každý si našel to své (byť jen troškou v moři písmenek) :) .