Archive for Červen 24th, 2010

Ohlédnutí za květnem 2010

Květen letošního roku přinesl mnoho změn a bohužel ne pouze pozitivních. Zaměřím se na tři události, které považuji v současnosti ve svém životě za podstatné, neboť mě svým způsobem ovlivnily…

mix

1. ZLATÍ HOŠI

Nemůžu začít ničím jiným, než letošním hokejovým mistrovstvím světa v ledním hokeji, které se konalo u našich sousedů - v Německé spolkové republice.

Nikdo jim nevěřil! Neznámá jména na soupisce jakoby odkazovala český tým k jasnému neúspěchu. A přesto se našli věrní fanoušci, kteří tvrdili: “A proč ne?” A já se k takovýmto oddancům hlásím. Vždyť copak se vyhrává jen na základě světoznámých hokejových příjmení? Myslím, že olympiáda ve Vancouveru ukázala, že v tom to rozhodně není…

Cesta za zlatem…

medaile … byla dlouhá a trnitá. Po ostudné prohře s Nory vystoupil Jaromír Jágr s řečí, v níž si nebral servítky. Těžko říci, jestli právě to byl zlomový okamžik, který tým nakopl. Jedno je však jisté -> české mužstvo bylo neuvěřitelně stmeleno, sešla se ohromná parta skvělých kluků, kteří si padli do noty. A právě uvolněné klima pomáhá jít za vysněným cílem - za medailí :)

1- základní skupina - České republice patřila skupina třetí, tedy C. Na naše hokejisty čekala Francie, Norsko a Švédsko. Po prvním zhlédnutí člověka napadne, že je to jako nic, vždyť co je proti nám v hokejovém umění Francie a Norsko? Omyl - ačkoliv jsme Francii porazili 6:2, ze zápasu s Nory Češi odcházeli se sklopenou hlavou - projeli to 2:3. Jágrovu následnou rozčilenou řeč propírala média tolik, až se to stalo otravné. V posledním zápase základní skupiny nastoupil tým kouče Růžičky proti Švédům, kteří pro nás v posledních letech představovali nelehké soupeře. Na konci celého zápasu mohli čeští fanoušci slavit výhru 2:1.

nor_hra

2. osmifinále - První zápas osmifinálové skupiny se Švýcarskem přinesl zklamání - 3:2 v náš neprospěch. Výkony českých hokejistů se houpaly na prapodivné houpačce, která jakoby se nechtěla zastavit. Pro postup do čtvrtfinále bylo nutné v následujících dvou zápasech neprohrát. V řadách fanoušků na stadionu, ale také před televizními obrazovkami, se dala vycítit nervozita. Dají to naši? Kotouč v síti za Vokounovými zády nechtěl nikdo vidět. Přesto se tak stalo třikrát - jeden gól český gólman inkasoval v zápase s Lotyšskem, dva s Kanadou. Neznamenalo to však naši prohru - Lotyše jsme porazili 3:1, Kanadu 3:2, přičemž koncovka s javorovými listy měla bojovný nádech (klasika, Kanaďané nikdy neuměli prohrávat, jsou to taková hokejová prasata :D ). S devíti body se Česká republika dostala ze třetího místa do vytouženého čtvrtfinále.

lot_hra

3. čtvrtfinále - Přiznám se, že jsem našim proti Finsku příliš nevěřila, ale hluboko uvnitř jsem jejich umění věřila. Do poslední chvíle napínavý zápas přinesl infarktové situace, které skončily po samostatných nájezdech. Celkový výsledek 1:2 si říkal o zapití zlatavým mokem, neboť vítězství bylo na naší straně :) Kdyby český fanoušek věděl, co jej čeká v následujícím mači, určitě by bral celý zápas s Finy s nadhledem a ledovým klidem…

fin_hra

4. semifinále - Švédko vs. Česká republika. Už jednou jsme je porazili - v základní skupině. Tak proč by nám měli “korunky” stát ve snové cestě za zlatem? První třetina přinesla jednu branku na obou stranách, druhou jsme prohráli 1:0. Třetí třetina přinesla mnoho šancí, žádnou však čeští hráči neproměnili. Odtikávala poslední minuta, Růžička Vokouna povolal z brány. Oči všech fandů byly přilepeny na obrazovkách, jen těžko se dýchalo. A pak to přišlo, přihrávka na modrou sedm vteřin před koncem pro  Rachůnka a puk… Za brankovou čárou - slovo o třech písmenech se ozývá po celé republice, div že není zbořen Pražský hrad. Pocit neuvěřitelnosti a těžko popsatelné radosti se dostavuje u každého milovníka hokeje. Infarktové situace mnohem těžšího kalibru než u zápasu proti Finsku prožívá každý, jako by sám nájezdy jel. Nakonec však může český národ jako jeden muž zakřičet - JSME TAM!!! JSME VE FINÁLE!!!  2:3 po samostatných nájezdech pro český tým se nesmazatelně zapisuje do historie MS v hokeji.

sved_vyhra

5. finále - Rusko - rudá mašina, která jde tvrdě za zlatem, aby vylepšila svou bilanci z olympijských her. Věří si, nepochybují o svém vítězství, o tom, že po 60 minutách se jim na krku bude kývat zlatá medaile. Jejich úsudek je chybný. Češi při sobě drží jako nikdy, ví, že když chtějí, mohou porazit kohokoliv. V půl 9 večer je vhozeno úvodní buly, v necelé půl minutě padá ruskému brankáři Varlamovi za záda první gól, jehož autorem je Klepiš. Čeští fanoušci jásají, soupeřovi nechápou. Ruský tým má nátlak, ale přes Vokouna se nedostanou. Když přece jen dotlačí puk za záda českého gólmana, je již několik vteřin konec zápasu a branka tak logicky není uznána… Druhá třetina se opět nese v nátlaku ruských hráčů. Ti čeští se však rozhodně neztrácí, ba naopak - v 38 minutě se po Rachůnkově střele odrazil puk od Rolinkovi brusle a našel si cestu za brankovou čáru - 2:0 pro hráče v bílém :-) . Celý zápas se nesl v duchu napínavosti, červený stroj na úspěch se dral před Vokouna. Prorazit tuto zeď se Rusům podařilo až ke konci třetí třetiny, kdy po sérii vyloučení zbyly na ledě 3 hráči (Vokouna nepočítám) a Rusů se najednou objevilo šest, poněvadž odvolali brankáře. Katastrofa - kam se fanoušci podívali, všude v tu chvíli byla protivná rudá barva, bílá zanikla. Stalo se, co se stát muselo - naši soupeři snížili stav na 1:2. Zbývalo 35 sekund do konce zápasu, našim stále chyběl jeden článek. Nikdo z českých příznivců se neodvažoval ani dýchat, tep vyskakoval do neuvěřitelných výšin… 3… 2… 1 - ZLATO JE NAŠE!!!!!!

rus_zakrok_jagrrolinek_pohar

Myslím, že více už psát nemusím :-) Možná se vám může zdát, že jsem mimo, když se o MS v hokeji 2010 zmiňuji až nyní, ale školu jsem před blogem upřednostnit musela. Na hokej jsem si čas našla (jako správná fanynka bych si to nikdy neodpustila, kdybych vynechala jediný zápas, v němž šlo o náš tým), ale na své stránky jsem zkrátka nemohla. Pečlivě jsem si však psala seznam, co chci přidat a ten nyní plním :-) .

ms_2010

Pro dnešek je to tedy vše, ale nebude trvat dlouho a budu se věnovat dvěma dalším důležitým událostem. Jak je patrné z obrázku nejvýše, jedná se o tragické úmrtí zpěváka Petra Muka a o volby do Poslanecké sněmovny…