Archive for Prosinec 29th, 2009

Poslední recenze r. 2009

Před zakončením roku 2009 bych vás chtěla stihnout pozvat na své zatím poslední recenze :) Nebude se však jednat o klasické pozvánky, neboť o obou knížkách jsem se zmínila v rubrice Knížka. Stačí tedy jen, pokud kliknete na název či obrázek a dostanete se na web Vaší Literatury :)

Nicolas d’Estienne d’Orves - Pohrobci zla

Na první pohled krkolomné jméno francouzského spisovatele a novináře nepatří mezi ta nejznámější a do podvědomí čtenářů za hranicemi země, která se pyšní Eiffelovou věží, se dostává jen velmi pozvolna.

(ukázka z recenze)

Linwood Barclay - Na loučení nebyl čas

Kanaďan s americkými kořeny Linwood Barclay se živil publicistikou, než jej zcela pohltilo spisovatelství. Dílo Na loučení nebyl čas je jeho prvním samostatným thrillerem, který poprvé vyšel roku 2007, u nás pak o dva roky později.

(ukázka z recenze)

 

Knižní průšvih

I tak by se dalo nazvat mé flinkání ohledně rubriky  Knížka. Cokoliv jsem přečetla, na to jsem napsala recenzi a upoutávku na ni zařadila do kategorie Vaše Literatura, což byla pochopitelně chyba, neboť jsem měla dílu věnovat pozornost i zde :) . Omlouvám se tedy a jdu zčásti svou liknavost napravit ;) .

Po Tolkienově Hobitovi jsem přečetla celkem šest knížek a nyní mám rozečtenou sedmou. Vím, není to mnoho, ale závěrečný ročník není legrace a zvláště nyní, počátkem zkouškového období a blížícím se posledním semestrem, se má nervozita - a strach, ačkoliv to nerada připouštím -, stále stupňuje.

Nechci se při představování jednotlivých knižních děl opakovat, a proto zvolím odlišnou metodu než dosud. Věřím, že mi to prominete :)

bratři Mrštíkové - Maryša

Jsem si jista, že toto slavné drama nemusím nikterak představovat. Setkala jsem se s sním i na střední škole a druhým přečtením si mě získalo ještě víc :) Všem známý tragický příběh, kdy si nebohá Maryša musí z donucení vzít starého a nepříjemného vdovce Vávru, ačkoliv její srdce bije pro jiného, byl  - a do dnešního dne stále je -, ztvárněn v nejednom divadle. Obsah díla naleznete >>zde<<.

Ariana Franklinová - Vykladačka smrti

O tomto historickém thrilleru jsem napovídala vcelku dost v rubrice Vaše Literatura, a proto vás bez nejmenšího otálení odkážu >>sem<< :)

James Frey - Můj přítel Leonard

Tak tuhle knížku vám vřele doporučuji :) Je psána originálním způsobem, na který si okamžitě přivyknete. Svou otevřeností a upřímností si autor musí chtě nechtě získat každého čtenáře. Druhé Freyově autobiografii předchází titul Milion malých střípků, jež byl bestsellerem stejně jako “Leonard” :) Neváhejte a knihu si určitě přečtěte. Možná vás více naláká recenze >>zde<< ;)

Nicolas d’Estienne d’Orves - Pohrobci zla

Obsáhlý román nepříliš známého francouzského autora se dotýká otázky druhé světové války a možných událostí v pozadí. Jde zcela o smyšlený příběh, na což autor sám poukazuje, aby předešel zbytečným dohadům. Děj se neodehrává jen v 21. století. Čtenář se “podívá” například do událostí roku 1987 nebo do časů před pádem Třetí říše. Mohu vás ujistit, že pohrát si s myšlenkou, co by bylo, kdyby…, je velmi zajímavé a také dosti děsivé Lsivý. Recenzi naleznete >>zde<<.

Linwood Barclay - Na loučení nebyl čas

Představte si, že je vám méně než patnáct let a žijete ve spokojené rodině. Sem tam se pohádáte s rodiči, z úst vám vyletí nepěkná slova, ale uvnitř víte, že to tak nemyslíte. A pak najednou… Nic, samota, nepochopení a trýznivá bezmoc. Po jedné takové noční hádce se totiž probudíte to tíživého ticha, žádný rodinný člen není k nalezení. Kam všichni zmizeli? Proč vás nechali samotné? Co se to sakra děje? Nekonečně mnoho otázek, na které neexistují odpovědi. Nebo snad ano? Po dlouhých pětadvaceti letech se začínají vynořovat nejasné indicie, které pomalu, ale jistě, získávají zřetelné obrysy. Možná, že se Cynthia konečně dobere rozuzlení celé záhady. Nebo jde jen o krutou zábavu kohosi třetího? Nebraňte se, otevřete tvrdé desky a ponořte se do napínavého příběhu, který učinil dílo velmi oblíbeným :) . Pro více informací vám i teď nabízím “tlačítko” >>zde<< ;)

David l’Hermitte - Michael Jackson 1958 - 2009

l'hermitte_jacksonBiografie “Krále popu” není určena jen pro zavilé příznivce, nýbrž pro všechny, které zajímá skutečný život Michaela Jacksona, který tragicky zesnul tento rok. Zpěvák měl nejen fanoušky, ale také odpůrce, někoho nechával chladným. Jeho písničky si však našly cestu do srdcí všech (ale no tak, jen si to přiznejte - minimálně jeden takový singl dozajista existuje, jen nemáte ponětí, že jej nazpíval zrovna Michael). Ani já sama jsem se o Jacksona příliš nezajímala, avšak na doporučení kamarádky jsem si knížku zapůjčila a nikdy jí nepřestanu být vděčná, že mě k tomu dohnala, neboť jsem si mohla poupravit svůj mylný a médii zpracovaný úsudek. Přestaňte věřit masmédiím, neříkají pravdu a určitě si tuto knihu přečtěte ;) Recenzi najdete >>zde<<.

Boris Starling - Zatmění

starling_zatmeniZatím poslední ze Starlingových knih se čte velmi těžko. Zatímco všechny předešlé jsem přečetla jedním dechem, u tohoto díla mám značné problémy. Svědčí o tom také fakt, že knížku čtu zhruba od konce listopadu a jsem teprve za půlkou. Začátek byl pro mne nejhorší, nyní se začíná Starling konečně “rozjíždět”. Přesto přese všechno mi první stránky dojem z titulu zkazily a tím je pro mne těžší se začíst. Až mé oči přejedou poslední slovo této knihy, dozajista napíši recenzi a vy si tak budete moci udělat realističtější obrázek o Zatmění sami. Možná, že když se rozhodnete knížku přečíst, ještě mě předeženete…

pozn.: recenze >>zde<<