Archive for Říjen 20th, 2009

Darování krevní plasmy

V pátek, 16. 10. 2009, jsem se vydala po dlouhé době do hlavního města naší republiky, abych se stala dárkyní krevní plasmy :-) . Na tuto myšlenku mě navedla jedna má známá, za což jí hrozně moc děkuji. Nerozmýšlela jsem se dlouho, neboť jako dárkyně krve jsem tušila, co zhruba odběr plasmy obnáší…

cervene_krvinky

Na téma “darování plasmy” se vedou stále častěji ohnivé diskuze, kde na jedné straně stojí rozhořčení lékaři nemocnic a na straně druhé zřizovatelé odběrových center. Ti jsou totiž soukromými subjekty a za plasmu vyplácejí finanční kompenzaci, což láká především studenty a další mladé lidi, jakožto i matky na mateřské dovolené. Těchto “lehce vydělaných peněz” však nedosáhne každý člověk - předpokladem je perfektní zdravotní stav a upřímný přístup, čímž mám na mysli nezatajení žádných skutečností, které se vyplňují do dotazníku před příchodem k lékařce, která rozhodne, zda je člověk způsobilý odběru.

Plasmatickým centrům, kterých stále přibývá, je vytýkáno, že podávají nedostatečné informace. S tímto tvrzením nemohu souhlasit. Vše podstatné pro úspěšný odběr jsem se dozvěděla, poučení dárce jsem si důkladně pročetla. Centra nemají povinnost sdělovat, kam přesně plasma jde a pokud vás to opravdu zajímá, není nic jednoduššího než se zeptat :-) . Já osobně nevidím nic špatného na tom, že má krevní plasma poputuje do zahraničí, vždyť i tam lidé potřebují pomoc. Česká republika má tohoto “produktu” dostatek, tak proč se proti jednání plasmatických center ohrazovat? Beztak je to jen proto, že nemocnicím dobrovolní dárci ubývají. Ptáte se proč? Přece kvůli financím. V městě, které je mému bydlišti nejblíže, se sice nemocnice nachází, ale není zde možnost plasmu darovat. Proto jsem zvolila dojíždění do Unicaplasmy, jejíž sídlo se nachází na Hradčanské. Ano, peníze potřebuji (kdo také v dnešní době ne), ale také mě hřeje pocit, že pomůžu neznámým lidem :-) .

Musím se přiznat, že jsem na sebe i hrdá Zeleňák - darování krve i plasmy mě baví. A že není “krev” zpeněžená? Komu to vadí? Mně tedy rozhodně ne. A kdyby nebyla finančně ohodnocená ani plasma, i přesto bych se stala dárkyní, protože i já se mohu kdykoliv stát tím, komu tato forma pomoci zachrání život Čtyřlístek

NĚKOLIK UŽITEČNÝCH INFORMACÍ

krevní plasma po odběrech

krevní plasma po odběrech

co darování plasmy obnáší:

 1. den před a v den odběru dodržujte pitný režim, nekonzumujte alkohol či jiné návykové látky, nepijte kávu (vysušuje organismus), vyhněte se tučným potravinám, jezte lehkou stravu
 2. cca hodinu vašeho času (pokud jste předem objednaní, jedná se o menší časový úsek)
 3. vyhovující zdravotní stav (pokud zatajíte některé skutečnosti, vystavujete riziku nejen sebe, ale také potencionálního příjemce vaší plasmy)
 4. na recepci dostanete dotazník k vyplnění
 5. po jeho vyplnění jste zavoláni do vyšetřovny, kde lékařka rozhodne, zda jste způsobilí k odběru (objednaní jsou voláni jménem, neobjednaní čekají na vyvolání svého číslo na světelné tabuli)
 6. odběrový sál  - jste usazeni na pohodlné křeslo, můžete si vybrat, z jaké ruky si přejete odběr uskutečnit. Pokud jste na odběru poprvé, zdravotní sestra vám vše potřebné vysvětlí. Během darování plasmy si můžete číst, hrát hry na mobilu, poslouchat mp3.
 7. po odběru jdete na “recepci”, kde dostanete žeton k automatu na nápoj + finanční náhradu

jak se získává plasma z krve?

Krevní plasma je v krvi obsažena ze 57% a poté je vám také odebírána. Žilní tekutina proudí do přístroje, kde se plasma “odděluje” od zbylých složek krve. V pravidelných intervalech se celý mechanismus přepíná a do těla se vám vrací všechny složky krve + náhrada za plasmu. Změnu pocítíte tak, že se škrtidlo, jež máte na paži, uvolní.

k čemu krevní plasma slouží

K výrobě léků, které bez plasmy nemohou vzniknout a které jsou životně důležité.

další info

 • pokud neplánujete dárcovství více než jednou, nemá smysl abyste někam chodili. Odběr je zbytečný a vaše plasma se nedá použít, pokud se neuskuteční min. dvakrát.
 • darovat plasmu můžete každý týden (vždy po 7 dnech), max. 33/rok
 • ženy zde nejsou omezeny menstruací jako u dárcovství krve. I přes tuto měsíční nepříjemnost mohou krevní plasmu bez obav darovat ;-)
 • za první kompletní návštěvu obdržíte 200 Kč, za druhou 600 Kč a za každou další Kč 400,-

zajímavost

Velmi mě překvapilo zjištění, že každý člověk má plasmu jiné barvy, resp. odstínu  Fakt super.

podrobnosti naleznete zde

unica_plasma_logo