Archive for Říjen, 2009

Mistr hororů a několik obsahů

Na stránkách literárního magazínu se stále aktivně podílím, ačkoliv vzhledem k tomu, že jsem ve třetím závěrečném ročníku voš, mám méně času, než bych si bývala přála. Snad se o praxi má situace o něco zlepší, ačkoliv… Absolventská práce klepe na dveře…

Od konce července mi vyšlo šest příspěvků. Na čtyři z nich se vás, stejně jako u předchozích, pokusím nalákat :-) . Na zbylé dva si pak udělám čas do konce týdne ;-) .

Stephen King

Ještě před mým odjezdem do lázní jsem sepsala medailonek autora, který je označován jako mistr hororů. Těm z vás, jež čtou, již dozajista přišlo na mysl jméno Stephen King. Tento celosvětově uznávaný spisovatel má tisíce příznivců a snad žádné jeho dílo nebylo propadákem… Ve svém článku jsem uvedla průřez Kingovým životem, tedy také počátek jeho tvorby a obeznámení se třemi, dle mého názoru nejčtenějšími, tituly. Pokud toužíte dozvědět se více, neváhejte a klikněte na autorovo jméno či obrázek ;-)

Primární rubrikou je pro mě “Čtenářský deník”, který ale bohužel zanedbávám - viz. vysvětlení výše. Mými zatím posledními příspěvky v něm jsou následující:

Arthur Hailey - Hotel

Tuto knížku jsem četla v dubnu letošního roku, a protože jsem si její obsah v paměti vcelku uchovala, bylo nasnadě, abych jej sepsala. Myslím, že nemá smysl, abych se o titulu rozpovídala, vše potřebné je řečeno v článku… ;-)

Alois a Vilém Mrštíkové - Maryša

mrstikove-marysa

Mnoha generacemi oblíbené dílo, které se dočkalo několika divadelních zpracování. Někteří z vás si také možná vzpomene na scénku Kaisera a Lábuse :-D . Drama bratří Mrštíků má v české literatuře nezastupitelnou hodnotu. Přečíst si jej pozorně zvládne každý jedinec schopný myšlení - a to během jediného dne. Pokud jste ale ti, kteří nečtou, vezměte za vděk alespoň zpracovaným obsahem. I to je důkaz, že jste dílu věnovali část své pozornosti…

J. R. R. Tolkien - Hobit, aneb cesta tam a zase zpátky

hobit

Kdo by neznal proslulé Tolkienovo pohádkové dílo, které milují jak děti, tak také dospělí? Přestože je článek v rubrice “Čtenářský deník”, jedná se spíše o recenzi (nuže dobrá, je to tak půl na půl :-D ). Více vám prozradí článek… 

Darování krevní plasmy

V pátek, 16. 10. 2009, jsem se vydala po dlouhé době do hlavního města naší republiky, abych se stala dárkyní krevní plasmy :-) . Na tuto myšlenku mě navedla jedna má známá, za což jí hrozně moc děkuji. Nerozmýšlela jsem se dlouho, neboť jako dárkyně krve jsem tušila, co zhruba odběr plasmy obnáší…

cervene_krvinky

Na téma “darování plasmy” se vedou stále častěji ohnivé diskuze, kde na jedné straně stojí rozhořčení lékaři nemocnic a na straně druhé zřizovatelé odběrových center. Ti jsou totiž soukromými subjekty a za plasmu vyplácejí finanční kompenzaci, což láká především studenty a další mladé lidi, jakožto i matky na mateřské dovolené. Těchto “lehce vydělaných peněz” však nedosáhne každý člověk - předpokladem je perfektní zdravotní stav a upřímný přístup, čímž mám na mysli nezatajení žádných skutečností, které se vyplňují do dotazníku před příchodem k lékařce, která rozhodne, zda je člověk způsobilý odběru.

Plasmatickým centrům, kterých stále přibývá, je vytýkáno, že podávají nedostatečné informace. S tímto tvrzením nemohu souhlasit. Vše podstatné pro úspěšný odběr jsem se dozvěděla, poučení dárce jsem si důkladně pročetla. Centra nemají povinnost sdělovat, kam přesně plasma jde a pokud vás to opravdu zajímá, není nic jednoduššího než se zeptat :-) . Já osobně nevidím nic špatného na tom, že má krevní plasma poputuje do zahraničí, vždyť i tam lidé potřebují pomoc. Česká republika má tohoto “produktu” dostatek, tak proč se proti jednání plasmatických center ohrazovat? Beztak je to jen proto, že nemocnicím dobrovolní dárci ubývají. Ptáte se proč? Přece kvůli financím. V městě, které je mému bydlišti nejblíže, se sice nemocnice nachází, ale není zde možnost plasmu darovat. Proto jsem zvolila dojíždění do Unicaplasmy, jejíž sídlo se nachází na Hradčanské. Ano, peníze potřebuji (kdo také v dnešní době ne), ale také mě hřeje pocit, že pomůžu neznámým lidem :-) .

Musím se přiznat, že jsem na sebe i hrdá Zeleňák - darování krve i plasmy mě baví. A že není “krev” zpeněžená? Komu to vadí? Mně tedy rozhodně ne. A kdyby nebyla finančně ohodnocená ani plasma, i přesto bych se stala dárkyní, protože i já se mohu kdykoliv stát tím, komu tato forma pomoci zachrání život Čtyřlístek

NĚKOLIK UŽITEČNÝCH INFORMACÍ

krevní plasma po odběrech

krevní plasma po odběrech

co darování plasmy obnáší:

 1. den před a v den odběru dodržujte pitný režim, nekonzumujte alkohol či jiné návykové látky, nepijte kávu (vysušuje organismus), vyhněte se tučným potravinám, jezte lehkou stravu
 2. cca hodinu vašeho času (pokud jste předem objednaní, jedná se o menší časový úsek)
 3. vyhovující zdravotní stav (pokud zatajíte některé skutečnosti, vystavujete riziku nejen sebe, ale také potencionálního příjemce vaší plasmy)
 4. na recepci dostanete dotazník k vyplnění
 5. po jeho vyplnění jste zavoláni do vyšetřovny, kde lékařka rozhodne, zda jste způsobilí k odběru (objednaní jsou voláni jménem, neobjednaní čekají na vyvolání svého číslo na světelné tabuli)
 6. odběrový sál  - jste usazeni na pohodlné křeslo, můžete si vybrat, z jaké ruky si přejete odběr uskutečnit. Pokud jste na odběru poprvé, zdravotní sestra vám vše potřebné vysvětlí. Během darování plasmy si můžete číst, hrát hry na mobilu, poslouchat mp3.
 7. po odběru jdete na “recepci”, kde dostanete žeton k automatu na nápoj + finanční náhradu

jak se získává plasma z krve?

Krevní plasma je v krvi obsažena ze 57% a poté je vám také odebírána. Žilní tekutina proudí do přístroje, kde se plasma “odděluje” od zbylých složek krve. V pravidelných intervalech se celý mechanismus přepíná a do těla se vám vrací všechny složky krve + náhrada za plasmu. Změnu pocítíte tak, že se škrtidlo, jež máte na paži, uvolní.

k čemu krevní plasma slouží

K výrobě léků, které bez plasmy nemohou vzniknout a které jsou životně důležité.

další info

 • pokud neplánujete dárcovství více než jednou, nemá smysl abyste někam chodili. Odběr je zbytečný a vaše plasma se nedá použít, pokud se neuskuteční min. dvakrát.
 • darovat plasmu můžete každý týden (vždy po 7 dnech), max. 33/rok
 • ženy zde nejsou omezeny menstruací jako u dárcovství krve. I přes tuto měsíční nepříjemnost mohou krevní plasmu bez obav darovat ;-)
 • za první kompletní návštěvu obdržíte 200 Kč, za druhou 600 Kč a za každou další Kč 400,-

zajímavost

Velmi mě překvapilo zjištění, že každý člověk má plasmu jiné barvy, resp. odstínu  Fakt super.

podrobnosti naleznete zde

unica_plasma_logo

 

Na kole, na kole, jedou Lenky vesele :D

Tento článek jsem napsala ještě v lázních, konkrétněji 14. srpna 09. Proto se nelekněte stylu, v jakém je psán ;-)

Otava, aneb místo, kde jsme přebývali :-)

Otava, aneb místo, kde jsme přebývali :-)

Stále jsme z lázní nadšené. Jakby taky ne, když včera jsme navštívily kino, kde hráli film Once (mimochodem úžasná záležitost, stejně jako soundtrack) a dnes jsme si na hodinu zapůjčily horská kola. Jely jsme k jezeru Amerika, kam jsme šly na procházku již předešlý den, a poté jsme se vydaly do blízkého okolí. Nebyla to naše poslední projížďka, minimálně jednou týdně na sedadla zasedneme znovu.

Vím, je  to velmi krátký článek, ale co víc napsat? Zdejší krajina je tak okouzlující a nádherná, že se to popsat zkrátka nedá. Dokazuje to také skutečnost, že Františkovy Lázně jsou velmi oblíbenou destinací německých obyvatel. Někdy mám pocit, že je více slyšet jejich rodný jazyk než čeština :-) .

jezero Amerika - cíl naší cesty :-)

jezero Amerika - cíl naší cesty :-)

Bohužel minizoo se o našem pobytu nedočkáme, což mě velmi mrzí :-( . Celý park je v rekonstrukci, která se utěšeně blíží ke svému konci. Bude to krásný pohled a místo pro odpočinek a výlet. Zatím však můžete jen sledovat dělníky při jejich pilné práci :-) .