Archive for Červenec 28th, 2009

Podivuhodné prázdniny

Je to zvláštní, ale jak jsem si myslela, kolik toho načtu přes dvouměsíční volno, stal se pravý opak. Jakoby mi chybělo čtení v autobuse při cestě do a ze školy a také v lavici při určitých hodináchAtomovka. Nemohla jsem se dočkat, až se znovu pustím do čtyř nejoblíbenějších děl Johna Ronalda Reuela Tolkiena a teď… Už dobrý měsíc louskám Hobita a přestože mě tolik známý příběh přitahuje, doma se zkrátka nedokáži začíst… Přesto jsem se rozhodla uvést, po jakých řádcích mé oči přejíždějí :-) .

J. R. R. Tolkien - Hobit, aneb cesta tam a zase zpátky

tolkien_hobit

“V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit.” - věta, jíž pohádkový příběh začíná, odstartovává neobvyklé dobrodružství, jakého by se Bilbo Pytlík nikdy nenadál. Stane se součástí výpravy 13ti trpaslíků, kteří chtějí získat zpět poklad, jež jim uloupil strašlivý drak Šmak. Jakou roli ale hraje Bilbo, který nikdy nevytáhl paty z Kraje? Starý známý rodu Pytlíků, čaroděj Gandalf, malého hobita doporučil trpaslíkům jako jednoho z nejlepších ve svém oboru - v lupičství. Nebohý Bilbo bude nejednou čelit boji o holý život, ale to předbíhám…

Nenechte se přemlouvat a pokud jste se s Tolkienovou jedinou pohádkou ještě nesetkali, napravte to :-) . Budete mile překvapeni a dozajista se k ní časem znovu vrátíte ;-) .

 

Misery

Minulý týden jsem si konečně našla čas pro shlédnutí zfilmovaného hororu Stephena Kinga - Misery. Zpracování z roku 1990 jsem naštěstí sehnala v původním znění s titulky, neboť už jen český název “Misery nechce zemřít” mě odrazoval (no řekněte sami, jak můžou film do naší republiky vypustit pod tak zbytečně dlouhým názvem, když všichni knížku znají pod jedním jediným slovem? Kuk...).

misery

Ne, ani tentokrát vám neprozradím, jak celý děj dopadne a vlastně ani neplánuji se o zápletce zmínit - viz. rubrika “Knížka” :-) .

Scénáristé se knižní předlohy drželi vcelku obstojně, nic extra-důležitého nevynechali. Uspokojivý pocit jsem z filmu měla až do chvíle, kdy přišla na řadu scéna, jež mě v knížce dostala a na níž jsem se těšila. Předčasně. Filmaři ji až na základ změnili :-( .  Nechápu, jak mohli tak pochybit, vždyť tak by zážitek ze snímku jen umocnili…

misery-2

Pochopitelně každé tištěné dílo je lepší než jeho následné zfilmování a uvedení do kin. “Misery” se vcelku povedla, i když mi chybělo více scén. Dost citelně byla zkrácena doba “pobytu” Paula Sheldona u Annie - mělo jít minimálně o zimu a její přechod do jara až léta. Scénáristi asi usoudili, že to není podstatné a vše “narvali” do zimy Koulející oči.

V žádném případě nechci od filmu odrazovat, spíše naopak - pokud jste knížku nečetli, směle si snímek pusťte ;-) . Jestli-že však patříte k těm, kteří předlohu důvěrně znají, připravte se na to, že některé chybějící scény “opláčete”…