Archive for Červenec, 2009

Podivuhodné prázdniny

Je to zvláštní, ale jak jsem si myslela, kolik toho načtu přes dvouměsíční volno, stal se pravý opak. Jakoby mi chybělo čtení v autobuse při cestě do a ze školy a také v lavici při určitých hodináchAtomovka. Nemohla jsem se dočkat, až se znovu pustím do čtyř nejoblíbenějších děl Johna Ronalda Reuela Tolkiena a teď… Už dobrý měsíc louskám Hobita a přestože mě tolik známý příběh přitahuje, doma se zkrátka nedokáži začíst… Přesto jsem se rozhodla uvést, po jakých řádcích mé oči přejíždějí :-) .

J. R. R. Tolkien - Hobit, aneb cesta tam a zase zpátky

tolkien_hobit

“V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit.” - věta, jíž pohádkový příběh začíná, odstartovává neobvyklé dobrodružství, jakého by se Bilbo Pytlík nikdy nenadál. Stane se součástí výpravy 13ti trpaslíků, kteří chtějí získat zpět poklad, jež jim uloupil strašlivý drak Šmak. Jakou roli ale hraje Bilbo, který nikdy nevytáhl paty z Kraje? Starý známý rodu Pytlíků, čaroděj Gandalf, malého hobita doporučil trpaslíkům jako jednoho z nejlepších ve svém oboru - v lupičství. Nebohý Bilbo bude nejednou čelit boji o holý život, ale to předbíhám…

Nenechte se přemlouvat a pokud jste se s Tolkienovou jedinou pohádkou ještě nesetkali, napravte to :-) . Budete mile překvapeni a dozajista se k ní časem znovu vrátíte ;-) .

 

Misery

Minulý týden jsem si konečně našla čas pro shlédnutí zfilmovaného hororu Stephena Kinga - Misery. Zpracování z roku 1990 jsem naštěstí sehnala v původním znění s titulky, neboť už jen český název “Misery nechce zemřít” mě odrazoval (no řekněte sami, jak můžou film do naší republiky vypustit pod tak zbytečně dlouhým názvem, když všichni knížku znají pod jedním jediným slovem? Kuk...).

misery

Ne, ani tentokrát vám neprozradím, jak celý děj dopadne a vlastně ani neplánuji se o zápletce zmínit - viz. rubrika “Knížka” :-) .

Scénáristé se knižní předlohy drželi vcelku obstojně, nic extra-důležitého nevynechali. Uspokojivý pocit jsem z filmu měla až do chvíle, kdy přišla na řadu scéna, jež mě v knížce dostala a na níž jsem se těšila. Předčasně. Filmaři ji až na základ změnili :-( .  Nechápu, jak mohli tak pochybit, vždyť tak by zážitek ze snímku jen umocnili…

misery-2

Pochopitelně každé tištěné dílo je lepší než jeho následné zfilmování a uvedení do kin. “Misery” se vcelku povedla, i když mi chybělo více scén. Dost citelně byla zkrácena doba “pobytu” Paula Sheldona u Annie - mělo jít minimálně o zimu a její přechod do jara až léta. Scénáristi asi usoudili, že to není podstatné a vše “narvali” do zimy Koulející oči.

V žádném případě nechci od filmu odrazovat, spíše naopak - pokud jste knížku nečetli, směle si snímek pusťte ;-) . Jestli-že však patříte k těm, kteří předlohu důvěrně znají, připravte se na to, že některé chybějící scény “opláčete”…

 

Naprostá bomba…

… je níže uvedené video Zeleňák

 

První příspěvky

Před necelým měsícem, tzn. 30. června, mi vyšel první a 15. července druhý článek v sekci “Čtenářský deník”. Třetím mým příspěvkem je má historicky první recenze na spisovatele. Jako asi každý člověk, i já bych se ráda pochlubilaZeleňák. Proto se vás pokusím nalákat na stránky Vaší Literatury mými příspěvky. Pokud se vám budou líbit, pak vězte, že na VL naleznete kvalitnější příspěvky, než jsou ty moje ;-)

Karel Jaromír Erben - Kyticeerben

Sbírka poprvé vydaná roku 1853 je dnes oblíbená snad u všech čtenářů, kterým se dostala do rukou. V tomto článku naleznete obsah a význam jednotlivých básní.

Daniel Defoe - Robinson Crusoerobinson

Román, který anglického spisovatele dostal do podvědomí čtenářů de facto, zařazujeme do počátku realismu. Stejně jako Erbenovu Kytici, i obsah tohoto díla naleznete v sekci “Čtenářský deník”.

Boris Starlingstarling_boure1

Starlingova díla jsou u nás stále oblíbenější a není se co divit, neboť jeho umění popisu do mnohdy děsivých detailů, je skvostné. Jedná se o recenzi, která se vám pokusí přiblížit spisovatelův život.

——————————————————-

Na celé články se dostanete, pokud kliknete na jejich název (tzn. např. ztučnělý a podtržený “Boris Starling”) :-) .

 

The Owl, aneb zábava zaručena

The Owl - sova, která nezná hranic a zaručeně vás pobaví. Víc nemusím říkat, pojďte se pobavit se mnouZeleňák .

p.s.: nejsou to všechny epizody, jež jsem měla možnost vidět na televizním kanálu Jetix, ale myslím, že to vůbec nevadí :-D

 

Nezapomenutelné dětství

- následující písničky, či jen znělky, patří nesmazatelně do mého života - občas si je pustím i dnes, abych si pozvedla náladu, zavzpomínala a potěšila své uši… :-) . Nuže hurá do toho Čtyřlístek.

1. Od rozhodčího se ozve typické “Atánsjón”, následuje hvizd píšťalky a několik týmu z evropských zemí se “perou” o vítězství. Československo mívalo oranžové trikoty a mnohokrát zvítězilo celé hry :-) . Je velká škoda, že dnes se nic podobného nekoná - hlavním cílem nebylo jen vyhrát, ale hlavně užít si tu správnou legraci Palec vzhůra. Málokdo si dnes pamatuje skvělé a bezkonkurenční “Hry bez hranic”. Tyto hry stmelily Evropu mnohem víc, než dnes nějaká hloupá EU!!!

…a tady ochutnávka z “Her” ;-)

2. Znělka z dalšího soutěžního pořadu, na němž jsem s vrstevníky ujížděla - “Pevnost Boyard” :-) Pro ty, kteří netuší, o co jde - “Pevnost Boyard” je  o dost drsnější soutěž než “Hry bez hranic”. Do pevnosti přijíždí na člunu soutěžní tým, který plní jednotlivé úkoly (např. souboj v bahně), přičemž  co díl, to ne vždy stejné úkoly. Splněný úkol = klíč = indicie :-) . Nejlepší je Otec Fura Zeleňák. V zahraničí, myslím, ještě “Fort Boyard” probíhá, ale u nás se nevysílá drahnou spoustu let - velká škoda…

Podle mě nebudu muset následující ukázky komentovat, kdo by je neznal? Vy, kteří jste věkově asi jako já, určitě problém mít nebudete ;-) . To je něco jiného než dnešní animované seriály tvářící se, že jsou pro děti. Kdepak - tohle jsou ty opravdové pohádky :-)

3. “Gumídci”


4. “My z Kačerova”


5. “Chip a Dale”


6. “Včelí medvídci” - dávám více než jedno video, ze kterých je poslední celý jeden díl ;-)


7. “Šmoulové”


8. “Včelka Mája”


9. “Pat a Mat” - vybrala jsem jeden z dílů Smích -> “Sušenky”


10. “Willy Fog”


11. “Želvy Ninja” - ty sem prostě musím dát, nesměla jsem vynechat jediný díl, to bych prostě nepřežila :-D

- a tady už malá ukázka ;-)

12. “Tasmánský čert” - sice nebyl možná zas tak populární, ale to jak se točil… Zeleňák


13. “Malí poníci a přátelé” - jedna velká srdcovka (jde přece o koně :-) ). Znělku uvádím v originále, neboť tak to bylo za mých časů a co si budeme povídat - přezpívaná verze pro Minimax je šílená…

14. “Starostliví medvídci” - a druhá srdcovka - milovala jsem jejich obrázky na bříškách :-)

15. “Tom a Jerry”


- je více pořadů, jež v televizi probíhaly, také je mám v paměti, ale myslím, že výše zmíněné stačí na pokochání, co myslíte? ;-)

A jako překvapení pro opravdové milovníky tehdejších “Kuřátek” :-) … Dnes se pořad jmenuje “Kouzelná školka”. Nic proti ní, ale “Kuřátka” byla jen jedna :-P

Nashle u dalších videí Fakt super

 

Melancholie

… neboli depkárny jsou písničky, které nepatří k nejveselejším. Pokud máte dobrou náladu, neradila bych si je pouštětAtomovka. I když je pravda, že je mnohem lepší si je poslechnout za dobré nálady, než když se vám daří bídně. Ale uznejte sami - jakmile na vás dolehne depka, nedáte raději přednost songům, jež vašemu rozpoložení odpovídají? Já tedy rozhodně ano. A protože moje cítění je v současnosti na bodu mrazu, rozhodla jsem se, že  se s několika osvědčenými písničkami podělím :-)

Každá písnička z následujících je okouzlující, i když vhání slzy do očí. Možná proto si je ráda pouštím v mizerné náladě - mnohdy se uleví, jakmile se vypláčete…

1. začínám úžasným zpracováním songu “Hallelujah” od Jeffa Buckleyho

2. slova téhle písničky dokreslují její smysl (překlad na mých stránkách zde). Ale teď už Kate Nash a “Nicest Thing” - video je zřejmě sestříhané z nějakého filmu či seriálu. Vybrala jsem jej proto, že je to nejlepší verze :-)

3. tak k téhle věcičce, myslím, nemusím nic dodávat… - Barbra Streissand&Celine Dion - “Tell Him”

4. Bonnie Tyler - “Total Eclipse of the Heart” - oblíbená po celém světě

5. myslím, že je to jediná písnička v českém znění, kterou uvedu v této kategorii - uchvacující Marie Rottrová - “Lásko, voníš deštěm”. Geniální hudba, geniální text, geniální zpěv…

6. Nickelback - “Far Away” - nádhera, nádhera, nádhera - vím, že se opakuji, ale jinak to nejde :-)

7. Faith Hill - “There You´ll Be” (překlad zde)

8. Metallica - “Nothing Else Matters” - tahle tutová melancholárna tu nesmí chybět. A našla jsem ji se skvělým “vlčím” videem ;-)

9. Damien Rice - “The Blower’s Daughter”

10. jsem ráda, že zrovna na desítku vyšla krásná písnička od Markéty Irglové z filmu Once - “If You Want Me” :-)

11. od legendárních The Beatles jsem ze tří songů, které mám ve svém playlistu tzv. “zabijáků”, vybrala “Yesterday”

12. od Radiohead uvádím hned dvě nahrávky. Jako první je to “No Surprises”

13. a jako druhý song od Radiohead - “Fake Plastic Trees”

14. kam se na tuhle skladbu hrabe Radiohead - tohle je tak depresivní muzika, až z toho mrazí Mimozemštan :-D . Spinvis - “Ferdinand Chavel” - protože song na serveru youtube.com není, vkládám odkaz na přehrání písně :-) .

Spinvis - Ferdinand Chavel

15. pomalu, ale jistě, se blížím ke konci výčtu deprimujících písniček. Nechte se ještě chvilku vést  - Sufjan Stevens - “John Wayne Gacy Jr.” Video je takové vtipnější, k té písničce mi ani moc nejde :-D .

16. jako předposledního interpreta vám představuji Ólafura Arnaldse se skladbou “3055″

17. poslední melodicky optimističtější písnička :-) Sigur Rós - “Inní mér syngur vitleysyngur”


Bonbónek na konec Fakt super

Song, jež jsem cíleně zařadila na samý závěr jako “sladkou” tečku. Od samého začátku kdy se rozlinou první tóny, je jasné, jakou náladou písnička vládne. Vyvolává nejsmutnější okamžiky života a rozjitřuje bolest v duši… - no, tedy minimálně u mě tomu tak je… Vega 4 - “Love Breaks Down”

NO A PŘÍŠTĚ SNAD NĚCO VESELEJŠÍHO, SLIBUJI Ano.

 

Hity mého mládí ;-)

- pařila jsem na ně jako malá, ale to neznamená, že se nelíbí teď - navíc… Tohle jsou opravdové hity, které nikdy nezestárnou :-) . Na rozdíl od dnešních rychlokvašek, jichž je bohužel víc a víc…

Tak jdeme na to Banán—> (není to v pořadí, že první = nejlepší, písničky jsou v nahodilém pořadí!!! :-) )

1. jako první jsou “Holky z naší školky” - jo, jak já byla šťastná, když jsem v téhle hitovce zaslechla své jméno Zeleňák

2. další česká vypalovačka - “Hrobař:-D Na tenhle song si ráda zapařím ještě dneska (ostatně jako na všech zde zveřejněných :-D )

3. “Lambada” - miluju botičky, které neúnavně tuhle písničku vydupávají, dokud nedojdou baterky :-)

4. “Coco Jambo” - už mě skoro nenapadá, co psát, zkrátka další hitovka ;-)

5. jedna z písniček, které jsme si s kamarády pouštěli neustále dokola - upozorňuji, že nám bylo kolem 8 let Fakt super - “Scatman”

6. a máme tu šesté video - “Mambo Nr 5″ :-)

7. “Macarena” - verzí na tanec je spousta, já osobně znám jen dvě - klasickou a italskou :-)

8. následující song mám spojený snad s tím nejranějším dětstvím - taťka pracoval v JZD, strašně ráda jsem s ním jezdila traktorem na sekání trávy. V traktoru bylo rádio, z něhož se pravidelně linula tato muzika. Pokaždé když písnička skončila, chtěla jsem ji slyšet znovu a znovu, ale pochopitelně to nešlo… Jo, to byly časy, na Queeny nedám dopustit a na jejich “Radio Ga Ga” už vůbec ne :-)

9. “Bossa Nova” - pamatuji si, že ten klip mě totálně dostal, když jsem jej viděla poprvé :-D

10. no a ať jich je tedy deset (když už, tak už :-D ) - Peter Nagy - “Waikiki” - má neméně oblíbená :-D (ve slově neméně mi opravdu nevypadlo “j” :-P )

11. Tak přece jen je jedna písnička, která patří k mým nejmilejším a jsem do ní dost zažraná Fakt super Sandra - “Maria Magdalena”

 

Vaše Literatura

Vase_Literatura

Před 14 dny jsem začala spolupracovat s tímto internetovým literárním magazínem. Přispívám do rubriky “Čtenářský deník”, kde mi prozatím vyšel jeden článek :-) . Věřím, že mě tato činnosti posune dál v mém celkovém vnímání literatury, a že budu časem schopna napsat nejen recenzi na nově vydanou knížku, ale také na čtenářsky oblíbeného autora. Možná mi vyjde i něco z mé tvorby, avšak to je ve hvězdách a já nechci ničemu předbíhat Čtyřlístek.

vase_literatura

Pokud patříte k těm, které zajímá literatura a vše kolem ní, nebo prostě jen potřebujete obsah díla, jež nechcete číst, rozhodně tuto stránku navštivte. Vaše Literatura nabízí mnohé - dějiny literatury, rozhovory, články, recenze, knižní novinky, ukázky z knih, literární soutěže o fajn ceny… ;-)

Tak neváhejte a přijďte mezi nás Velký úsměv