Archive for Červen 16th, 2009

The Noble Dead Saga

Neustále pečlivě sleduji vývoj cyklu “Vznešení mrtví” od Barb&J. C. Hendee. První díl druhé série u nás vyjde nejdříve příští rok, což jsem již zmínila v poměrně rozsáhlé recenzi níže :-) . Přesto všechny příznivce obohatím o novou informaci -> na světlo světa se prodrala oficiální obálka druhého dílu, který je za oceánem plánován na rok 2010. Zatím žádné bližší informace, o čem bude tento díl vyprávět, nejsou. Jakmile se ale objeví, nezapomenu na vás ;-) . Teď už ale ona zmíněná oficiální obálka. U nás bude s největší pravděpodobností odlišná, ale proč se nepokochat, že?  :-)

Přes kámen a moře (amatérský překlad)
Přes kámen a moře (amatérský překlad)

Tak jak se líbí? Čtyřlístek

 

Tlustá nebo tenká, každá knížka má svoje kouzlo

Po zkouškovém období, které mám od minulého týdne za sebou, se cítím šíleně vycuclá a bez nálady. K jakékoliv činnosti se musím doslova a do písmene dokopat Ehmm.... Snad jediné co mi nedělá pražádný problém, je četba a křížovky. Nikdy se mi to nestalo, spíše jsem byla po zkouškách veselá a plná energie… Těžko říct, co se to se mnou děje. Abych ale nezaspala na svém blogu, musela jsem se připojit přes notebook, neboť na našem klasickém pc, co máme doma, bych nebyla schopná napsat jedinou řádku. Vysvětlení je prosté - na klávesách ntb se píše mnohem lépe -> jde to samo a k tomu všemu prstokladem Čtyřlístek . Ale už dost řečí okolo, jedná se přece o rubriku “Knížka” a tak tedy hurá k těm, jež jsem přečetla :-)

Boris Starling - Vodka

Toto skvělé dílo mého v současnosti nejoblíbenějšího autora jsem uvedla v předchozím příspěvku a tak si myslím, že není potřeba, abych jej představovala znovu. Titul zmiňuji proto, že jsem ho konečně dočetla a byl by hřích nepoznamenat, že mě “Vodka” nezklamala. Jakmile jsem měla po první zkoušce, přestala jsem na chvíli na školu myslet a knížku dočetla jedním dechem. U každého dílka Starlinga se budu bezpochyby opakovat, ale myslím, že to není na škodu -> jděte do toho, knížka rozhodně stojí za přečtení ;-) .

—————————————————————————-

Stephen King - Misery

king_misery

Jak určitě všichni víte, King patří k současným nejčtenějším autorům. Některá jeho díla byla také zfilmována. Tuto skutečnost neuvádím jen tak pro nic za nic -> ano, správně. “Misery” byla zfilmována roku 1990 pod stejným názvem jako knížka. U nás film hledejte pod názvem “Misery nechce zemřít”. Nechápu toto nesmyslné přeložení, ale budiž… Zpět ale k literárnímu dílu.

Ze začátku se snad knížka může jevit nudně, ale nenechte se zmýlit, je to dokonalost sama. O čem titul vypráví, se dozvíte záhy, kdy opět neopomenu zmínit, co uvádí samotný přebal. Musím také přiznat, že jsem četla hodně “nechutné” knížky, ale jedna scéna v “Misery” mě šokovala natolik, že jsem ji musela rozdýchávat. Nebojte, neprozradím, o jakou část jde, to vám nemůžu udělat Fakt super.

z přebalu knihy:

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga.

Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného „léčení” ho přiměje, aby psal pokračování Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají.

Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery (Misery musí zemřít). Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.

P.S.: Film jsem si již sehnala :-) Až jej shlédnu, najdete můj názor v sekci “Film” ;-) .

———————————————————————–

Boris Starling - Bouře

starling_boure

Starlingem jsem tento článek započala, tak jím také skončím. Od tohoto autora vyšly prozatím čtyři tituly - “Mesiáš”, “Bouře”, “Vodka” a “Zatmění”. Knížky jsem uvedla v pořadí, v jakém byly uvedeny na trh. “Bouři” jsem tedy přeskočila, ale jelikož na sebe jednotlivá díla nenavazují, o nic jsem nepřišla. Druhý Starlingův počin se vzdáleně odráží od jeho prvotiny (tedy “Mesiáše”). Je pravdou, že přečtení “Mesiáše” vám pomůže pochopit jisté pasáže knížky, ale pokud tak neučiníte, nic hrozného se nestane ;-) .

Hlavní hrdinkou je Kate Beauchampová, která byla členkou týmu, jež pátral po londýnském sériovém vrahovi. Více z přebalu knihy:

Detektivní inspektorka Kate Beauchampová se po úspěšném, ale pro ni osobně tragickém dopadení masového vraha, stěhuje z Londýna do skotského Aberdeenu, aby začala nový život.

I zde je však vystavena těžkým zkouškám. Stává se jedním z mála lidí, kteří přežijí katastrofu trajektu potopeného mezi Norskem a Skotskem, a v hluboké depresi začíná pátrat po tajemném vrahovi, jenž ve stejném období brutálně zmasakroval dvě ženy.

Do Aberdeenu navíc přijíždí v roli vyšetřovatele havárie trajektu Katin otec a postupně začíná narážet na značně podezřelé okolnosti katastrofy. Kate se vzápětí podaří odhalit souvislosti mezi ztroskotáním trajektu a vraždami dvou žen, ale rafinovaný pachatel jí stále uniká a zdá se, že poslední trumf má v rukávu právě on…

Hrůzostrašné plastické vylíčení námořní katastrofy, faktografická preciznost a především napětí stupňující se až do poslední stránky - to vše jsou typické literární znaky Borise Starlinga, autora geniálního “Mesiáše”.

Na úplný závěr jen dodám, že “Bouře” vás svým dějem bezesporu zaujme od první stránky a jen velmi neradi budete knížku zaklapávat, abyste udělali něco z běžných denních činností. Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti Fakt super.