Archive for Červen, 2009

Finlandia Midnight Sun 2009

Letošní rok jsem měla možnost s přáteli tuto akci navštívit a tak jsem neváhala. Když jsem si z nejmenované cestovní kanceláře hrdě odnášela lístek, netušila jsem, že budu svých peněz tak trochu litovat. Ale hezky popořádku…

midnight-sunK  Branické louce, kde se Finlandia Midnight Sun 2009 konal, jsme dorazili okolo půl 6. Poslušně jsme se postavili do poměrně dlouhého zástupu, který se k našemu překvapení nehýbal. Začátek akce byl avizovaný na 18 hodinu, ale pořadatelé v tuto začali teprve pouštět do areálu Kuk.... Dle mého názoru první zásadní chyba.

Při vstupu do vyhrazeného prostoru začalo pršet, ale naštěstí po nějakém čase déšť ustal a znovu se nám na hlavy nespustil. Zcela vpředu stálo pódium, kde měly vystoupit ohlášené hvězdy. Po levé straně byste našli dva stánky s jídlem, uporstřed jeden větší bar a po pravé straně dva malé bary. Ano, opravdu čtete správně, víc jich nebylo. Mezi tím vším se nacházela věštírna, malování na trička, pálení křivd spáchaných vámi či na vás a další akce, na které si opravdu nevzpomínám. Nic nenapovídalo tomu, jak fatálně selhá organizace ohledně toho nejdůležitějšího…

Apocalyptica, jedni ze zachránců akce

Apocalyptica, jedni ze zachránců akce

Druhá chyba - občerstvení.

Jí se všude, jí se ve velkém množství a nejinak tomu bylo i na Oslavě slunovratu. Při tom množství účastníků se u pouhých dvou stánků tvořily nepředstavitelné fronty, nejednou docházelo k předbíhání. U stánku kde nabízeli palačinky, bylo snad “milion” servírek, ale jen jeden kuchař Blázen. Nebylo se tedy co divit, že zástup ubýval velmi, vskutku velmi pozvolna. A tak se stalo, že vystoupení Apocalyptiky jsem strávila ve šňůře čekající na žvanec. Naštěstí jsem měla dobrý výhled a viděla jsem více než pohazující vlasy členů skupiny :-D .

Třetí chyba - Finlandia

Na to jak na oficiálních stránkách Finlandia Midnight Sun zdůrazňovali, jak bude dostatek pití… Myslím, že nejlepší bude, když tento výňatek odcituji:

“Na Finlandia Midnight Sun 2009 bude zajištěn dostatečný počet barů s míchanými drinky z finské vodky nebo finské vodky samotné. Na své si přijdou především milovníci míchaných nápojů s vodkou, kteří zde najdou zajímavé příchutě jako je mango, grep, brusinka nebo limetka. Pro hladovějící nebo labužníky bude k zakoupení několik typicky finských národních specialit. Pro řidiče budou připraveny také nealko nápoje.”

Tomu se lze leda tak vysmát Ďábel. Na takový počet lidí jen tři bary??? Vždyť to zdaleka nemohlo pokrýt poptávku. Než jste se dostali na řadu, byla hodina šmahem pryč. Na akci kterou propaguje samotná Finlandia a je de facto jejím sponzorem, by měla být vodka a zmíněné drinky na “každém kroku”. Ale takhle? Takhle se akorát stalo, že již před půl 11 nebylo co pít, maximálně vodka se sodou, bezostyšně účtována za stejnou cenu jako míchané drinky a i to brzy nebylo.

Čtvrtá chyba - VIP

Ano, já chápu, že tihle rádoby “vyvolení” jsou na každé akci, a proto by se neměli míchat s námi normálními… Tady to bylo jinak. Občerstvující stánky byly jen jedny, VIP mělo vlastní zástup ohraničený “rákosem”. Jakmile se tam některý “kravaťák” objevil, automaticky měl přednost. Správně by mělo mít VIP vlastní občerstvení, když už jim dali vlastní bar na lávce u řeky, kam jsme se my neměli šanci dostat.

Support Lesbiens, zachránci číslo dvě

Support Lesbiens, zachránci číslo dvě

Suma sumárum

Pocity mám velmi rozporuplné. Díky přátelům jsem se bavila, Support Lesbiens a Apocalyptica to celé zachránili. Kdo je DJ Lucca opravdu netuším, to šlo absolutně mimo mě… Jak jsem už řekla, organizační struktura na bodě nula, vlastně v hlubokém mínusu. Loňský ročník prý měl menší účast, ale tak pokud pozvou takovou kapacitu jakou je skupina Apocalyptica (tím se nechci dotknout Supportů), musí přece pořadatelé předpokládat, že lidí bude daleko více.

Kdybych měla akci oznámkovat školní stupnicí, zvolila bych 3/4, ale můj vnitřní pocit napovídá, že je to horší 4 - a vše jen kvůli zpackanému pořadatelství. Polepšete se…

midnight-sun-2

 

Kaiser a Lábus

Co k tomu říct víc? Snad jen, že tahle dvojka je prostě bezkonkurenční Smích
.

Zkouška z dějepisu v roce 2010

- bohužel toto video nelze vložit (přál si to jeho autor), ale abyste o něj nepřišli, tady máte odkaz ;-)

Zkouška z dějepisu v roce 2010

U telátka

Jste slabší, máte padáka


Tělocvična

Těžký týden referenta Kubrta


a to nejlepší na konec Fakt super

Žák


 

Hoří, ale zápalkou jsem neškrtla

Po dočtení “Bouře” na mě čekal další literární skvost Stephena Kinga, který spatřil světlo světa roku 1981 (pochopitelně za oceánem). Dílko má necelé čtyři stovky stránek a já nejsem ani v polovině…

Stephen King - Žhářka

king_zharka

… přesto mohu říci, že se knížka čte velmi dobře, což je bezesporu známka kvality. Ostatně - ukažte mi, co není od Kinga kvalitní. U nás titul poprvé vyšel roku 1998, ovšem mně se do rukou dostalo vydání nejnovější, z loňského roku. Je tedy jasné, že i překlad je nový.

Román, jak je “Žhářka” označována, má své temné kouty, které prosvětlují žlutooranžové plamínky ohně a vypráví o prchajícím otci se svou malou dcerkou před vládní organizací označující se “Dílna”. Jsou vždy jen krůček před těmito “záporáky” a mají obrovský strach, že je postihne stejný osud jako dívčinu matku. Důvod jejich pronásledování je zřejmý - rodiče holčičky, ještě když k sobě neměli tolik blízko, podstoupili jako studenti pokus s drogou P-6, která jim pozměnila chromozomy a tak odstartovala nevšední schopnosti. Ty nevědomky přenesli na svou dceru. Světlovlasé děvče vládne něčím, co sama těžko ovládá a je sama sobě i svému okolí nebezpečná. “Dílna” s ní má své vlastní plány a je schopná všeho, aby se holčičky zmocnila…

Jak vše dopadne netuším a až přečtu poslední stránku, budu dál dělat nevědomou, neboť pak byste přišli o celý příběh Fakt super.Jediné co mohu prozradit už teď, je, že mnoho motivů románu se opírá o skutečné události, a že hlavní námět knihy se nazývá pyrokineze.

 

The Noble Dead Saga

Neustále pečlivě sleduji vývoj cyklu “Vznešení mrtví” od Barb&J. C. Hendee. První díl druhé série u nás vyjde nejdříve příští rok, což jsem již zmínila v poměrně rozsáhlé recenzi níže :-) . Přesto všechny příznivce obohatím o novou informaci -> na světlo světa se prodrala oficiální obálka druhého dílu, který je za oceánem plánován na rok 2010. Zatím žádné bližší informace, o čem bude tento díl vyprávět, nejsou. Jakmile se ale objeví, nezapomenu na vás ;-) . Teď už ale ona zmíněná oficiální obálka. U nás bude s největší pravděpodobností odlišná, ale proč se nepokochat, že?  :-)

Přes kámen a moře (amatérský překlad)
Přes kámen a moře (amatérský překlad)

Tak jak se líbí? Čtyřlístek

 

Tlustá nebo tenká, každá knížka má svoje kouzlo

Po zkouškovém období, které mám od minulého týdne za sebou, se cítím šíleně vycuclá a bez nálady. K jakékoliv činnosti se musím doslova a do písmene dokopat Ehmm.... Snad jediné co mi nedělá pražádný problém, je četba a křížovky. Nikdy se mi to nestalo, spíše jsem byla po zkouškách veselá a plná energie… Těžko říct, co se to se mnou děje. Abych ale nezaspala na svém blogu, musela jsem se připojit přes notebook, neboť na našem klasickém pc, co máme doma, bych nebyla schopná napsat jedinou řádku. Vysvětlení je prosté - na klávesách ntb se píše mnohem lépe -> jde to samo a k tomu všemu prstokladem Čtyřlístek . Ale už dost řečí okolo, jedná se přece o rubriku “Knížka” a tak tedy hurá k těm, jež jsem přečetla :-)

Boris Starling - Vodka

Toto skvělé dílo mého v současnosti nejoblíbenějšího autora jsem uvedla v předchozím příspěvku a tak si myslím, že není potřeba, abych jej představovala znovu. Titul zmiňuji proto, že jsem ho konečně dočetla a byl by hřích nepoznamenat, že mě “Vodka” nezklamala. Jakmile jsem měla po první zkoušce, přestala jsem na chvíli na školu myslet a knížku dočetla jedním dechem. U každého dílka Starlinga se budu bezpochyby opakovat, ale myslím, že to není na škodu -> jděte do toho, knížka rozhodně stojí za přečtení ;-) .

—————————————————————————-

Stephen King - Misery

king_misery

Jak určitě všichni víte, King patří k současným nejčtenějším autorům. Některá jeho díla byla také zfilmována. Tuto skutečnost neuvádím jen tak pro nic za nic -> ano, správně. “Misery” byla zfilmována roku 1990 pod stejným názvem jako knížka. U nás film hledejte pod názvem “Misery nechce zemřít”. Nechápu toto nesmyslné přeložení, ale budiž… Zpět ale k literárnímu dílu.

Ze začátku se snad knížka může jevit nudně, ale nenechte se zmýlit, je to dokonalost sama. O čem titul vypráví, se dozvíte záhy, kdy opět neopomenu zmínit, co uvádí samotný přebal. Musím také přiznat, že jsem četla hodně “nechutné” knížky, ale jedna scéna v “Misery” mě šokovala natolik, že jsem ji musela rozdýchávat. Nebojte, neprozradím, o jakou část jde, to vám nemůžu udělat Fakt super.

z přebalu knihy:

Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephena Kinga.

Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného „léčení” ho přiměje, aby psal pokračování Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají.

Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery (Misery musí zemřít). Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.

P.S.: Film jsem si již sehnala :-) Až jej shlédnu, najdete můj názor v sekci “Film” ;-) .

———————————————————————–

Boris Starling - Bouře

starling_boure

Starlingem jsem tento článek započala, tak jím také skončím. Od tohoto autora vyšly prozatím čtyři tituly - “Mesiáš”, “Bouře”, “Vodka” a “Zatmění”. Knížky jsem uvedla v pořadí, v jakém byly uvedeny na trh. “Bouři” jsem tedy přeskočila, ale jelikož na sebe jednotlivá díla nenavazují, o nic jsem nepřišla. Druhý Starlingův počin se vzdáleně odráží od jeho prvotiny (tedy “Mesiáše”). Je pravdou, že přečtení “Mesiáše” vám pomůže pochopit jisté pasáže knížky, ale pokud tak neučiníte, nic hrozného se nestane ;-) .

Hlavní hrdinkou je Kate Beauchampová, která byla členkou týmu, jež pátral po londýnském sériovém vrahovi. Více z přebalu knihy:

Detektivní inspektorka Kate Beauchampová se po úspěšném, ale pro ni osobně tragickém dopadení masového vraha, stěhuje z Londýna do skotského Aberdeenu, aby začala nový život.

I zde je však vystavena těžkým zkouškám. Stává se jedním z mála lidí, kteří přežijí katastrofu trajektu potopeného mezi Norskem a Skotskem, a v hluboké depresi začíná pátrat po tajemném vrahovi, jenž ve stejném období brutálně zmasakroval dvě ženy.

Do Aberdeenu navíc přijíždí v roli vyšetřovatele havárie trajektu Katin otec a postupně začíná narážet na značně podezřelé okolnosti katastrofy. Kate se vzápětí podaří odhalit souvislosti mezi ztroskotáním trajektu a vraždami dvou žen, ale rafinovaný pachatel jí stále uniká a zdá se, že poslední trumf má v rukávu právě on…

Hrůzostrašné plastické vylíčení námořní katastrofy, faktografická preciznost a především napětí stupňující se až do poslední stránky - to vše jsou typické literární znaky Borise Starlinga, autora geniálního “Mesiáše”.

Na úplný závěr jen dodám, že “Bouře” vás svým dějem bezesporu zaujme od první stránky a jen velmi neradi budete knížku zaklapávat, abyste udělali něco z běžných denních činností. Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti Fakt super.